Mystiske kæmpesten på vejen: Tre personer sigtet i "meget alvorlig" sag

Tre personer er sigtet for at forvolde fare i en meget alvorlig sag. Arkivfoto: Claus Hansen

Store sten var rullet ud på flere veje ved Nakskov. Nu er der nyt i sagen.

Offentliggjort Sidst opdateret

26. februar kørte en bil direkte ind i en stor sten, der lå midt på vejbanen på Højrebyvej på Vestlolland. Et uheld, der betød, at bilens airbags blev udløst.

Stenen havde ikke selv fundet ud på vejen. Nogen havde rullet den derud.

Politiet fik flere anmeldelser fra bilister om, at der lå mellem 10-25 kilo tunge sten på andre veje end Højrebyvej. Både på Maribovej, Rødbyvej og Vesterborgvej lå de.

Læs også: "Ganske alvorligt": Politiet efterforsker sten-ulykker efter særlig paragraf

En hensynsløs og farlig handling, som politiet dengang så på "med stor alvor."

Nu har politiets omfattende efterforskning ledt til, at tre personer er sigtet i sagen.

Unge mænd anholdt

De tre personer er sigtet for at forvolde fare for andre.

"Med fængsel indtil 8 år straffes den, der for vindings skyld, af grov kådhed eller på lignende hensynsløs vis forvolder nærliggende fare for nogens liv eller førlighed," står der i straffelovens paragraf 252. En paragraf, som også de to mænd, der skød ind i Restaurant Panino, blev dømt for i Retten i Nykøbing.

Tirsdag i denne uge kunne politiet anholde de formodede gerningsmænd i den ifølge politiet "meget alvorlige" sag. Alle tre personer er fra Lolland; to af dem er 19 år, mens den sidste er 20.

Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politis døgnrapport er to af de sigtede efter afhøringen blevet løsladt igen.