Tre brandudkald på én dag til Kofoedsminde
Foto: Presse-fotos.dk
.
Brandvæsnet var flittige gæster på Kofoedsminde i Rødbyhavn mandag. Heldigvis var der ikke meget brand at slukke.
Brandfolkene fra Lolland-Falster Brandvæsen var flittige gæster på den lukkede institution Kofoedsminde i Rødbyhavn, hvor der ikke færre end tre gange indløb meldinger om brand.
Første gang var kort efter klokken 08.00, anden gang var kort før klokken 12 og tredje gang var ved 16.15-tiden.
De to første gange var der dog ikke noget at komme efter. Begge gange var det en automatisk brandmelder, der slog ud i samme bygning - muligvis på grund af støv.
Men tredje gang var der faktisk en brand. Indsatsleder Jesper Atkinson Pedersen fra Lolland-Falster Brandvæsen fortæller til Folketidende, at der var gået ild i et par rullegardiner på et værelse.
- Men personalet havde selv fået slukket ilden, inden vi nåede frem, så vi sørgede bare for at lufte ud og tilkalde Skadeservice, fortæller han.
Ingen personer kom noget til ved branden.
Seneste artikler
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Først Norge, så Brabrand: Nykøbing går efter en dobbelt jubelweekend
Snart løfter vi sløret!
Det er ikke bare fine middage, flotte biler og et liv i luksus
Han mødte verdens mest magtfulde – men én drøm om Lolland faldt til jorden
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet