Det meddeler en talsmanden for anklagemyndigheden. Anmodningen er bekræftet af en talsmand for præsident Wulff.
Imidlertid kan anklagemyndigheden ikke selv ophæve præsidentens immunitet. Det kan kun den tyske Forbundsdag.
Anmodningen fra anklagemyndigheden kommer, efter at Christian Wulff har været udsat for står kritik i forbindelse med et lån fra en privat giver på en halv million euro, som Wulff ville bruge til at købe et hus for.
Lånet fik han i 2008, da han var ministerpræsident i Niedersachen, men han afviste i første omgang, at han havde haft nogen forretningskontakt med långiveren Edith Geerkens.
I december 2011 kom Christian Wulff under voldsom kritik, da det kom frem, at prøvede at hindre Tysklands største avis, Bild, i at bringe nyheden om det kontroversielle boliglån.
Wulff indtalte en besked på Bild-chefredaktør Kai Diekmanns mobilsvarer, hvor han i kraftige vendinger krævede en planlagt artikel om privatlånet på 3,75 millioner kroner skrinlagt.
Siden da har præsidenten været udsat for massiv kritik i tyske medier, og hans position anses for yderst svag.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned