Kristines bogvogn vækker opsigt: Kunde købte 17 bøger på én gang

Kristine Franck i hendes nye bogcafé på hjul. Foto: Jakob Poulsen

Hvornår har du sidst set en varevogn indrettet som bogcafé? 22-årige Kristine Franck fra Vejle vil leve af at sælge engelske bøger i Danmark. Hun debuterer på Dølle.

Offentliggjort Sidst opdateret


Ved første øjekast ligner det måske "bare" en varevogn som så mange andre ved de mange stande på Dølle.

Men kigger man lidt nærmere, opdager man hurtigt, at 22-årige Kristine Francks røde varevogn langt fra er som alle andre. Den er nemlig indrettet som en bogcafé, hvorfra hun sælger engelske bøger, som hun selv har købt hjem fra England.

- Jeg elsker selv at læse engelske bøger, og jeg synes, vi har et kæmpe marked for det i Danmark. Engelske bøger er blevet populære herhjemme.

- Jeg har valgt tre genrer - romance, fantasy og young adult, som jeg sælger. Jeg ved godt, at man bare kan købe bøgerne på nettet, men personligt kan jeg bedre lide at browse reoler end at købe på nettet, og det tror jeg også, at der er andre der kan, fortæller hun.

Den unge iværksætter er helt ny som bogsælger. Faktisk er Dølle det første sted, hun er ude med sin rullende bogcafé.

Jeg var egentlig i gang med at læse til dyrlæge, men en dag, hvor jeg sad til undervisning og kedede mig, tegnede jeg en bogcafé.

Kristine Franck, iværksætter

Kristine Franck er fra Vejle, og med tiden vil hun gerne finde et mere permanent sted til sin bogcafé, men i første omgang vil hun rundt i landet for at finde ud af, hvor mulighederne er bedst.

Og det er smukke rammer, hun kører rundt i. Der er fine, hvide reoler, hvor bøgerne står lige så fint, som i en boghandel uden hjul, og hun har lagt et smukt parketgulv og sørget for lidt grønt på væggen.

- Det her har været min drøm i et års tid. Jeg var egentlig i gang med at læse til dyrlæge, men en dag, hvor jeg sad til undervisning og kedede mig, tegnede jeg en bogcafé. Senere foreslog min mor, at jeg skulle indrette en i en varevogn.

Og som foreslået, så gjort. Kristine sagde farvel til dyrlæge-studiet, og kort efter nytår købte hun varevognen, som hun - med vejledning fra forældre, venner og kæreste - selv har indrettet til den rullende bogcafé.

- Jeg var meget spændt, da jeg rullede ind på pladsen i går (onsdag, red.), men jeg har en god mavefornemmelse. Det er min allerførste event, så jeg har været spændt, men folk er mega, mega søde, fortæller hun.

I det kvarters tid, hvor Folketidende taler med hende, kommer flere kunder hen for at kigge nærmere på hendes butik. Hun har også allerede haft en kunde, der købte 17 bøger.

Drømmen er dog ikke nogen guldgrube endnu. Derfor har hun også et deltidsjob som datatekniker - og tidligere har hun arbejdet fire år som bartender.

Kristine Franck er på Dølle hele markedet.