Blev kaldt ud til brand: Men politiet fandt noget helt andet
Det var næppe det syn, politiet forventede at blive mødt af, da de dukkede op i Sakskøbing i weekenden. Arkivfoto: Presse-fotos.dk
.
En anmeldelse om afbrænding førte politiet på sporet af en 35-årig mand, der blev sigtet for lovovertrædelse.
Når der indløber en anmeldelse om brand til politiet, så forventer man altid at komme ud til et sted, hvor der er røg og måske også flammer - måske fra et bål. Men det var ikke ligefrem det syn, der mødte politiet, da betjentene nåede frem til stedet, hvor anmeldelsen lød på, at der skulle være brand.
Lørdag aften kort før klokken 19 kom anmeldelsen om, at der blev brændt forskellige ting, herunder måske plastik, af i en baghave til en ejendom i Sakskøbing.
Men da patruljen nåede frem til det pågældende sted, fandt politiet ikke noget bål, men gjorde i stedet en anden interessant opdagelse.
I baghaven fandt politibetjentene nemlig 10 cannabisplanter i et væksthus. De pågældende planter blev straks høstet, og manden på adressen, en 35-årig mand, blev sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer.
Det fortæller Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi i sin døgnrapport fra weekenden.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie