BORGMESTER OM KONKURS I BO-HUS: - VI HAR STRAKT OS SÅ LANGT, VI KUNNE

I maj 2021 tog borgmester Simon Hansen og to skoleelever første spadestik til en ny skole. Det byggeri har nu knækket nakken på entreprenøren, Bo-Hus A/S. Arkivfoto: Flemming Keith Karlsen

Borgmester Simon Hansen fortæller, at man har strakt sig så langt, man kunne, indenfor gældende regler og love.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: - Det er en rigtig god, lokal virksomhed, så det er sørgeligt. Ikke mindst for de 100 medarbejdere, der er hjemsendt. Det er det virkelig.

Det er borgmester Simon Hansens (S) umiddelbare reaktion på, at entreprenør på flere byggerier i området heriblandt Sundskolen, fredag morgen begærede sig selv konkurs. Der er tale om virksomheden Bo-Hus A/S.

Borgmester Simon Hansen oplyser, at der løbende har været en proces , hvor administrationen har talt med Bo-Hus A/S om udfordringerne med prisstigningerne og selve byggeprocessen. Her strakte kommunen sig, ifølge borgmesteren, helt til kanten af, hvad de må i forhold til udbudsreglerne og forvaltningsloven.

- Først på ugen sendte vi Bo-Hus et udkast til forlig, som vi aldrig fik svar på. Det næste, der skete, var konkursbegæringen.

Først på ugen sendte vi Bo-Hus et udkast til forlig, som vi aldrig fik svar på. Det næste, der skete, var konkursbegæringen.

Simon Hansen, borgmester.

Camillo vil kulegrave

Og den har mange reageret på . Guldborgsund Kommunes viceborgmester René Christensen (DF), siger:

- Det er først og fremmest sørgeligt for virksomheden og de beskæftigede derude. For kommunen er det problematisk. Vi har brug for den skole.

Og selvom virksomheden på landsplan hører til blandt små og mellemstore virksomheder, understreger han, at den i Guldborgsund Kommune er en stor virksomhed.

Det er da også en af grundene til, at Camillo Krog fra Konservative gerne så sagen kulegravet.

- Jeg siger ikke, at Guldborgsund Kommune har gjort noget forkert. Selvfølgelig skal vi også overholde loven, men jeg vil bare gerne vide, hvad der egentlig er sket og om det her kunne have været undgået. Der er tale om en stor virksomhed og jeg tænker, at det får afledte konsekvenser, når boet skal gøres op. Så i første kvartal af 2023 kan vi komme til at se flere underleverandører, der går konkurs, frygter jeg.

Camillo Krog undrer sig også over, at en anden virksomhed, der bygger Multihallen, kunne få 22 millioner kroner på efterbevilling, fordi priserne var steget, når Bo Hus A/S ikke kan.

Det har Simon Hansen følgende svar på.

- Som jeg er orienteret, er de to sager behandlet helt ens efter retningslinjer udarbejdet af Dansk Byggeri i forhold til, hvordan man håndterer de her prisstigninger, siger Simon Hansen.

På forsiden

Ifølge Guldborgsund Kommune er udfordringen, at Bo-Hus A/S ikke har dokumentation for sine øgede udgifter. Det betyder, at Guldborgsund Kommune er forpligtede af loven til at udskrive dagbøder. Folketidende har forsøgt at få Bo Jørgensen, direktør i Bo-Hus A/S, til at knytte en kommentar til kommunens forklaring, men han er ikke vendt tilbage til avisen.

Det er til gengæld formand for teknik-, klima-, og miljø-udvalget, Annemette S. Johnsen (SF) og hun reagerer på konkursen med ord som "chok" og "virkelig trist."

- Som jeg opfatter det, er det kommet meget pludseligt. Jeg ved ikke særlig meget om det. Vi fik en orientering på mødet forleden, men der fik jeg indtryk af, at man var påbegyndt en forhandling om at nå et kompromis. Jeg havde ikke lige set, at det skulle gå så hurtigt og jeg havde da tænkt, at det skulle reddes på stregen, ikke mindst fordi Sundskolen er højt præmieret i ind-og udland. Men det skal naturligvis være inden for lovens rammer. Hvis man siger "arghh, vi holder hånden under en lokal virksomhed," havner man på forsiden af Ekstrabladet.