Nye fliser er i disse uger ved at blive lagt på Store Kirkestræde i Nykøbings latinerkvarter, og arbejdet markerer afslutningen på en fem år lang indsats med at forskønne bymidten.
Latinerkvarteret er rosinen i pølseenden, og det vil kunne anes i den nye belægning. Her har arkitekterne nemlig valgt at bruge de sten, der er blevet til overs efter nye belægninger på Torvet og på den mest centrale del af Kongensgade, Dronningensgade og Vestensborg Allé.
- Der er nok 4-5 forskellige slags belægninger, men det passer enormt godt til kvarteret. Det er et patchwork af sammenbragte og lidt anderledes sten. Perfekt til et latinerkvarter, siger Jette Pedersen, medejer af Galleri Pitsch.
Artiklen fortsætter efter billedet ...
Halvdelen af Store Kirkestræde er i denne uge under arbejde, og der er lagt termoduge ud for at undgå, at frosten forsinker arbejdet. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Siden butikkerne i kvarteret fik lovning på den nye belægning for fem år siden, har hendes mand, Peter Pitsch, stået i spidsen for at male den gamle belægning. Men det har hele tiden været ment som en midlertidig løsning.
Annonce
- Vi glæder os enormt meget. Og så må man leve med, at det er lidt kaotisk, før det bliver rigtig godt.
Nye træer og bænke
For det larmer, og det kan være svært at komme omkring. Men der er passage igennem strædet de fleste dage.
- Der er fire mand, som graver og laver kloakarbejde, og så er der et hold med tre brolæggere, der står for fliserne. Og de er enormt søde til at hjælpe folk igennem. For eksempel hvis der kommer en gangbesværet person forbi med en rollator, siger Jette Pedersen.
Artiklen fortsætter efter billedet ...
Sådan ser mønstret ud på en del af Store Kirkestræde. Det er fortsat ikke helt færdigt. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Selvom der har været udfordringer med nogle gamle kloakrør, der lækkede, så er arbejdet en uges tid foran tidsplanen.
Og hvis det fortsætter sådan, så er flisearbejdet på Store Kirkestræde færdigt i midten af april. Det går forbi hjørnet ved det kommende sognehus og ned ad Rådhusstræde, hvor de gamle brosten flere steder erstattes af fliser.
På Rådhusstræde er der lige nu gravet en dyb rende. Her er der gjort klar til at plante nye træer, oplyser projektleder i Guldborgsund Kommune, Max Müller.
Kunderne kan godt finde frem
Han tilføjer, at det på både Rådhusstræde og Store Kirkestræde er meningen, at der skal placeres bænke, så man kan tage et hvil.
Annonce
Artiklen fortsætter efter billedet ...
Maria Glasius Lange
Butikkerne i kvarteret står for at pynte op med blomsterkrukker og farverige vindspil, så det fortsat bliver et rart sted at handle.
- Vi kommer til at spare en del tid og penge, når vi ikke skal male gaden, så vi håber at få råd til både at lave en forårs- og efterårsudsmykning, siger Jette Pedersen.
Selvom hun har haft en minigraver til at holde ude foran butiksfacaden, og selvom det til tider kan give et brag, så man hopper op fra stolen, så holder hun humøret højt.
- Vi havde virkelig mange kunder i weekenden, så de kan altså godt finde hertil. Jeg er af den holdning, at vi skal være glade for, at det bliver gjort. Og for at det bliver godt, så er de nødt til at få lov til at arbejde, siger hun.
Nyt sognehus på vej
Jørgen Jensen, der er formand for menighedsrådet i Nykøbing F. Sogn, forklarer til Folketidende, at man nu har fået lovning på det nødvendige beløb for at kunne renovere og indrette det nye sognehus over for Klosterkirken.
Beløbet er steget i takt med prisstigningerne, og derfor har det taget længere tid at skaffe pengene end forventet.
- Nu er man i gang med et grundigt forarbejde, der skal sikre os mere plads inde i selve stuerne. Derfor skal trappe, gang og elevator flyttes ud i gården.
Han håber, at arbejdet for alvor kan gå i gang i løbet af sommeren. Til gengæld er der endnu ingen afklaring fra Guldborgsund Kommune på, om der kan etableres et offentligt toilet i gården.
Seneste artikler
To cirkusser, to jubilæer og masser af løjer
Ny ejer: Maglebrænde-slagteren genopstår
Politidirektør rejser: - Jeg har selv søgt jobbet
Annonce: Bliv klogere på fordelene ved en alarm i hjemmet
To byer får grønt lys til nye almene boliger
Mest læste artikler
Nu indtager de Bjørneskoven
Vinden rusker: Fraråder vindfølsomme køretøjer
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser
Ældreformand: Rystende besparelser