Har du også undret dig? Derfor er jernstangen sat op
På Nykøbing Station har flere bænkes design ændret sig. Foto: Asger Andersen
Asger Andersen
Nu er det slut med at lægge sig på banegårdens bænke.
Mange har formentlig undret sig, når de gik på Banegårdspladsen i Nykøbing. Alt var pludselig ikke, som det plejede.
Bænkene, der står så rejsende har udsigt til busserne, lignede ikke længere sig selv. Før kunne du ligge ned, med hovedet hvilende på støbejernsstellet, og benene stikkende udover. Den mulighed er nu væk.
I midten er der sat en sort metalstang op, så du kun har halvt så meget liggeplads.
Men hvorfor har kommunen valgt at gøre dette?
Det har Søren Andersen, leder af TM Drift i Guldborgsund Kommune, svaret på.
Det nye armlæn
Faktisk er der to årsager til, at der nu er kommet et ekstra armlæn, forklarer han i et skriftligt svar.
For det første er det lettere at komme op, når du har siddet ned. Som han oplyser, gør armlænet bænken "mere tilgængelig for borgere, der kan have svært ved at rejse sig".
Den anden grund handler også om tilgængelighed, men om at gøre den mindre tilgængelig for bestemte personer.
- Der har over en længere periode været udfordringer med enkelte borgere, som har brugt området til blandt andet at overnatte.
- Det har desværre haft nogen medfølgende konsekvenser, som har været uhygiejniske og til gene for banegårdens øvrige brugere.
Det nye armlæn har formentlig haft den ønskede effekt.
- Efter vi har monteret de ekstra armlæn, har der, så vidt vi er orienteret, ikke været yderligere udfordringer med overnattende på banegården, lyder det fra Søren Andersen.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker