Joachim så den brænde ned: - Det er skrækkeligt
Joachim Cyrill Hansen var en af de første på stedet ved kraftig brand på Kulturgården. Foto: Presse-fotos.dk og Claus Hansen
Presse-fotos.dk og Claus Hansen
Kulturgården i Horbelev var søndag aften udsat for brand, hvor bygningen kaldet "pedelværkstedet" brændte ned. Alle maskiner, der bruges til driften af Kulturgården, er gået til i branden.
- Det er skrækkeligt. Bygningen var meget overtændt, da jeg kom frem. Jeg var nummer tre eller fire på stedet. Det er den bygning, vi kalder "pedelværkstedet", der er gået op i røg.
Sådan siger Joachim Cyrill Hansen, der, udover at være byens købmand, er formand for Nøf (Nordøstfalsters Fremtidsforening) Invest ApS, der står for driften af Kulturgården i Horbelev, som ligger på byens gamle skole.
Stort set alle maskiner, der bliver brugt til driften, er gået til i branden, der startede omkring klokken 19 søndag aften.
- Det her betyder, at pedeldriften lige nu er ude af funktion. Vi har alle maskiner til driften stående der. Fejemaskiner, græsslåmaskiner, stiger. Det eneste, vi nåede at få ud, var byens flagstænger og flagstangsvogn. Ellers er alt gået til, siger formanden.
Ilede til
Joachim Cyrill Hansen bor blot 300 meter væk fra "pedelværkstedet".
Han ilede til og forsøgte febrilsk sammen med nogle andre tilstedeværende at slukke branden med både en vandslange og en skumslukker.
- Det var ret impulsivt. Man går bare i krig for at prøve at slukke lortet, siger han og fortæller, at deres indsats desværre havde minimal effekt.
- Man kan blive forbavset over, hvor hurtigt det brænder, når ilden først tager fat, fortæller han.
10 minutter efter Joachim Cyrill Hansen var ankommet, dukkede brandvæsenet op. Efter et par timer var branden under kontrol.
Problemer med unge
Nu skal man i gang med at finde ud af, om der er mulighed for at låne maskiner, så driften på Kulturgården kan opretholdes.
- Vi har brandmøde senere i dag (mandag, red.) og forsikringsmøde i morgen. Så må vi se, hvad det fører til, siger Joachim Cyrill Hansen.
Det er fortsat uvist, hvordan branden er opstået. Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi er to drenge set løbe fra stedet.
- Vi har haft problemer med nogle unge drenge (på Kulturgården, red.). Vi har haft nogle sager tidligere, men det kan jeg ikke kommentere yderligere på, siger Joachim Cyrill Hansen og henviser til politiet.
Søndag aften ville politiet ikke udelukke, at branden kunne være påsat.
- Næh, men vi kan ikke udelukke det. Det kan godt være, men det er ikke noget, vi har lagt os fast på, sagde vagtchef Jakob Jensen søndag aften.
Det har mandag ikke været muligt at få en opdatering fra politiet om brandårsagen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde