Klimavenlige bøffer på skolepanderne

Her er det kommunens sundhedskonsulent Martin Krøyer i forgrunden med madkundskabslærer Josephine Christensen til venstre og borgmester Simon Hansen til højre i billedet. Det er elever fra 5. A på Nysted Skole, som denne dag er i Madskolen i Sakskøbing. Foto: Kim Møller Pedersen

Guldborgsund Kommune er gået sammen med Sakskøbing Madhus om at tilbyde heldagskurser for børn og unge i Madskolen i Sakskøbing. Det sker med masser af undervisning og snak om klima, mad og smagskompas omkring gryder og pander i Torvegade.

Offentliggjort Sidst opdateret

SAKSKØBING: Linser, kikærter og plantefars. Og vupti, så har man en lækker Sax Burger. Det er noget af det, som eleverne fra Nysted Skoles 5. A finder frem til på en ellers kold og grå januar-onsdag i Madskolen i Sakskøbing.

Inde hos den daglige leder af Madskolen i Sakskøbing Anette Pedersen bliver denne skoledag gjort lidt varmere, så snart fortællingerne om en sund burger uden kød deles ud sammen med opskrifter på blandt andet burgerboller, plantefars med perlebyg samt vegansk kikærtemayonnaise deles ud.

Periode på tre skoleår

- Vi køber os ind til nogle undervisningsforløb hos virksomheden Sakskøbing Madhus. Det gør vi i en periode på tre skoleår, hvor det er alle børn fra 4. klasse og opefter i kommunens folkeskoler, som kan benytte sig af tilbuddet, fortæller sundhedskonsulent i Guldborgsund Kommune Martin Krøyer.

Alt i alt drejer det sig om 120 forløb årligt i hvert af de tre år. Projektet tog fart tilbage i sidste efterår, efter en bagerforretning i samarbejde med Hotel Saxkjøbing lige skulle være færdig med aktiviteterne i den midlertidige pop up-virksomhed.

Oplært hos Meyer

Men nu er Anette Pedersen efter oplæring på Meyers Madhus i København rykket ind med masser af erfaring fra både madlavning og undervisning.

- Jeg skulle ind til Meyers Madhus i en 14 dages tid for at komme helt ind i konceptet, og så lagde vi ellers ud i november sidste år med de første undervisningsforløb for de lokale skoler, forklarer Anette Pedersen, mens dagens elever fra Nysted Skole har travlt med den hjemmerørte mayonnaise og agurkesalaten.

Anette Pedersen er uddannet køkkenleder, og det er ifølge hende selv lidt en blanding af uddannelserne til økonoma og køkkenassistent.

- Jeg har også erfaring fra undervisning og at have med den daglige madlavning at gøre sammen med eleverne på Absalon, forklarer køkkenlederen om tiden på professionshøjskole, hvor hun fungerede som kantineleder først i Vordingborg og siden Nykøbing F.

Vild med mad

Det handler blandt andet om at lære eleverne at bruge andre produkter, end de måske er vant til.

Anette Pedersen, køkkenleder i Sakskøbing Madskole

Nu gælder det fuldtidsjobbet som underviser og leder af ”Vild med mad”, som det treårige projekt i Sakskøbing hedder.

- Det handler blandt andet om at lære eleverne at bruge andre produkter, end de måske er vant til. Vi har masser af landbrug rundt omkring os, så derfor forsøger jeg altid at bruge danske råvarer, og hvis det kan lade sig gøre også årstidernes naturlige produkter, forklarer Anette Pedersen.

Eleverne lærer også om smagskompasset, der hænger fremme på væggen i madskolen og byder sig til med historier om alt fra kogesalt, grillede grønsager til palmesukker, æbleeddike samt røget fisk og tang.

- Jeg vil gerne være med til at udvide elevernes horisont inden for mad, og samtidig lærer de også om et teskemål og en deciliter, så der er noget praktisk læring i det også i forhold til eksempelvis matematik, fortæller Anette Pedersen og vender tilbage til de mange spørgsmål om alt fra æggeblommer, æbleeddike, sennep og salt og hvordan det nu lige er, det skal piskes godt sammen det hele.

Kort om madskolen

  • Siden de nye skoleforløb ”Vild med mad” blev skudt i gang i efteråret 2023, har der været rift om pladserne i Madskolen i Sakskøbing. Madskolen kan melde alt udsolgt frem til påske, og nye kursusforløb er i støbeskeen, så eleverne på Guldborgsund Kommunes skoler kan fortsætte med at udvikle deres viden om mad og kompetencer i køkkenet.
  • ”Vild med mad” er blevet til i et samarbejde mellem Meyers Madhus i København og Madskolen i Sakskøbing på foranledning af Claus Meyer og Hotel Saxkjøbing, som ville skabe en lokal madskole, der kan understøtte børn og unges råvarekendskab og maddannelse på øerne.
  • Det er virksomheden Sakskøbing Madhus, som udbyder Madskolen i Sakskøbing. Kurserne er gratis for skolerne at deltage i, og der er også mulighed for at blive transporteret til madskolen.