Det fortæller indsatsleder fra Lolland-Falster Brandvæsen, Johnny Rasmussen.
Alvorlige meldinger
- Det lød alvorligt på de meldinger, vi fik, så det var det, jeg agerede ud fra. På vej derud kunne vi også se meget kraftige flammer fra gården, så jeg fik kaldt rigeligt med køretøjer til stedet, fortæller han.
Annonce
Heldigvis var brandvæsenets indsats effektiv, og de fik stoppet den kraftige brand i tide. Beboeren havde selv forsøgt at slukke branden med pulverslukkere og vandslanger, men der var ikke noget at gøre.
- Der var et brændeskur hægtet på enden af gavlen ved laden, hvor branden var opstået. Strålevarmen havde så bredt sig igennem stålpladerne ind til træværket i selve laden, og det var der, hvor vi nåede at standse den, inden den bredte sig yderligere, fortæller Johnny Rasmussen om branden, der altså ikke nåede det beboede hovedhus.
Masser af brandfolk var kaldt til branden. Foto: Presse-fotos.dkFoto: Presse-fotos.dk
Kun materielle skader
Laden indeholdt primært maskiner og en masse brænde, så skaderne var heldigvis kun materielle. Brændeskuret er brændt helt væk, og en gavl skal skiftes på laden.
To kraftige brande to dage i træk er bestemt langt fra hverdagskost for Lolland-Falsters Brandvæsen, og nogle af brandmændene, som har været med til slukningsarbejdet begge dage, har været på i mange timer de sidste par dage, fortæller indsatslederen, der dog understreger, at de fortsat er klar til de eventuelle opgaver, der måtte komme de næste par dage.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie