Annonce
Guldborgsund

UNGE PÅ FORSØRGELSE SKAL HAVE GARANTI

Ditte Rust og René Christensen var i 2022 på Celf for at sætte fokus på voksne ledige, der vil arbejde med turisme. Nu er der fokus på unge, som står helt uden uddannelse eller arbejde. Arkivfoto: Claus Hansen
Virksomheder og politiske samarbejder på tværs af udvalg skal løfte 15-24-årige væk fra offentlig forsørgelse.

GULDBORGSUND: 346 unge mellem 15 og 24 år er i skrivende stund hverken i arbejde eller under uddannelse.

Men det skal der ændres på, i hvert fald, hvis det står til flere af Guldborgsund Kommunes udvalgsformænd.

- Vores mål er at reducere andelen af 15-24-årige i kommunen, som hverken er i job eller i uddannelse, siger formand for beskæftigelses- og erhvervsudvalget, René Christensen (DF).

Annonce

Sammen med kollegerne Britta Lange (S), formand for socialudvalget, og Jesper Blomberg (DF), formand for børn- og skoleudvalget, igangsætter han et initiativ kaldet "Ungegarantien".

Den skal sikre unge i kommunen de bedste forudsætninger for at få en uddannelse og komme i job. Fokus for indsatsen vil i første omgang være på beskæftigelse.

- I udvalget skal vi styrke rammerne for virksomhederne eksempelvis i forhold til rekruttering. Samtidig vil vi gerne hjælpe vores unge godt på vej ud på arbejdsmarkedet. Derfor indgår vi nu i et partnerskab med en række virksomheder, som er altafgørende for resultatet af indsatsen, siger René Christensen.

Et stort plus

Afsættet for dét partnerskab er en arbejdsgruppe, hvor én af deltagerne er Jakob S. Nielsen, fabriksdirektør fra Metalcolour og formand for DI Lolland-Falster.

- Jeg ser det som et stort plus, at vi nu skaber et partnerskab, så vi i fællesskab, virksomheder, uddannelsesinstitutioner og kommune imellem, kan få en langt tættere dialog med hinanden, og samtidig kan løfte den udfordring omkring rekruttering, som mange virksomheder står med. Samtidig er det også et stort plus, at vi kan hjælpe unge, der står uden uddannelse eller arbejde i retning mod et job. Det er en nødvendighed og har betydning for vores fremtid, siger Jakob S. Nielsen.

Næstformand i beskæftigelses- og erhvervsudvalget hedder Ditte Rust(V), og hun sætter følgende ord på virksomhederne.

- Det er jo en indsats med det for øje, at de unge kan kæmpe med øvrige udfordringer, og at de måske har mistet troen på egne evner helt. Derfor skal der i virksomhederne være det overskud og de menneskelige egenskaber til rådighed, som kan sørge for, at de kommer godt i vej, siger hun.

Annonce

Angst og landbrug

For at finde frem til virksomhederne trækker udvalget på netværk, både i Dansk Industri, Business Lolland Falster, i fagforeninger og hos virksomhedsservice, der med indsatsen "Rekruttering fra Kanten" allerede kender til virksomheder, som vil tage et socialt ansvar.

- Vi har en kerne, men forsøger at ramme bredt. Jeg har selv foreslået detailbranchen, hvor jeg ved, at Coop allerede har nogle projekter med ansatte, der har autisme. Det er ikke kun industrien eller turistbranchen, der kan komme i spil. De mangler også arbejdskraft i landbruget, og jeg har læst flere videnskabelige artikler, som peger på, at det har en positiv effekt for unge med angst, at de kommer ud i naturen og for eksempel passer dyr.

Det er ikke kun industrien eller turistbranchen, der kan komme i spil. De mangler også arbejdskraft i landbruget, og jeg har læst flere videnskabelige artikler, som peger på, at det har en positiv effekt for unge med angst, at de kommer ud i naturen og for eksempel passer dyr.

Ditte Rust (V), næstformand i beskæftigelses- og erhvervsudvalget

Antallet af unge i alderen 16-24 år på offentlig forsørgelse i Guldborgsund Kommune er i alt på 346. 191 er mellem 20-24 år og på uddannelseshjælp.

Indsatsen skal med tiden have fokus på alle unge - fra folkeskolen op til de 24-årige - og ikke alene de unge, der er tilknyttet jobcenteret.


Annonce
112

SNUSTE SIG FREM TIL ULOVLIGE STOFFER

Annonce
Annonce
Guldborgsund

MARKANT FALD: - DET ER BRANDÆRGERLIGT

Lolland

- SVARER IGEN PÅ KRITIK: DET VIL JEG IKKE HAVE SIDDENDE PÅ MIG

112

SNUSTE SIG FREM TIL ULOVLIGE STOFFER

112

HASARDERET KØRSEL: FULD MAND TORPEDEREDE AUTOVÆRN

Guldborgsund

KÆMPE-SCOOP BEKRÆFTET: HAN TAGER OVER

Lolland

DERFOR ER SYGEMELDINGEN ET STORT S-PROBLEM

Lolland

MANDEFALD I LOLLANDS LEDELSE: KOMMUNALDIREKTØR OGSÅ SYG

Sport

FYRET IGEN OG IGEN: MULIG TRÆNER HAR ET BLAKKET RY

Lolland

SKRED UNDER STOR DRAMATIK: NU SKAL HAN SAMARBEJDE MED DEM

Guldborgsund

NYT OM PANINO-SKYDERI: EFTERLYSER TO PERSONER OG FLUGTBIL

Sport

TIDLIGERE LANDSTRÆNER NÆVNES SOM TSØ-EMNE

Indland

ANTALLET AF TILMELDTE STAMCELLEDONORER ER EKSPLODERET

Erhverv

KRAFTIG NEDGANG I BOLIGHANDLER

Erhverv

HER REJSES FLEST VINDMØLLER OG SOLCELLER

Annonce
112

GEMTE ULOVLIGT PILLEGLAS: BILEN VAR PUMPET OP MED STEROIDER

112

DRAMATISK AFTEN: BEBOER KØRT PÅ SYGEHUSET

Lolland

EN ORDENTLIG KRABAT: ALLAN FIK SIN "20 ÅRS-FANGST"

Lykke

HER ER VERDENS LYKKELIGSTE

112

FRÆKT SKULPTUR-TYVERI: MEN DE ER NEMME AT GENKENDE

lolland

FAMILIEFAR TRAVER 400 KILOMETER FOR KLIMAETS SKYLD

Ugeavisen Guldborgsund

"Lille finale" mod København

Lolland

STORT SLAG FOR S PÅ LOLLAND: HUN ER SYG PÅ UBESTEMT TID

112

LÆGEVAGT PÅ BESØG: SÅ BLEV POLITIET TILKALDT

Lolland-Falster

JUBLER OVER RESULTAT: STOR SUCCES FOR LOLLAND OG FALSTER-PROJEKT

Vejret

MILD OG VÅD UGE MED RISIKO FOR TÅGE

Guldborgsund

STEMME-SLUGER STOPPEDE: ER DET HANS AFLØSER?

Lokal nyt

HAR BRUGT MILLIONER PÅ TOMME SENGEPLADSER TIL FARLIGE PSYKISK SYGE

Skolelukning

HÅRD KRITIK: FORÆLDRE HAR IKKE KÆMPET NOK

Guldborgsund

LOSE SKAL IGEN LAVE KUNST I KOMMUNEN

Udland

ARRESTORDRE: VIL HAVE PUTIN I FÆNGSEL

Guldborsund

KÆMPE-SCOOP: DET ER DRØMMEKANDIDATEN!

112

SKRÆMT EKSKÆRESTE I VOLDSOM SAG: - JEG ER VED AT BESVIME

Guldborgsund

SKUMSLUKKERE I BRUG: BRAND I SOMMERHUS

112

DRAMA PÅ KOFOEDSMINDE: BEBOER HAVDE SAT ILD PÅ ET BADEVÆRELSE

Annonce
Annonce
Lolland

KRÆVER KÆMPEBØDE TIL LOKAL SVINEPRODUCENT

Ugeavisen Guldborgsund

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

112

STOPPET MED PISTOLER OG PEBERSPRAY I BILEN

Indland

VED IKKE HVORFOR: KÆMPE FALD I ANTALLET AF RÅDYR

lolland

PERLEDAG PÅ NAKSKOV BIBLIOTEK

Togbusser

NU IGEN: - DET ER FRUSTRERENDE

Lokal nyt

FULD FART! BILER DRØNEDE GENNEM FALSTER

112

GJORDE USÆDVANLIGT FUND I MANDS UNDERBUKSER

Indland

PRINS JOACHIM RYKKER TIL USA: HAR FÅET NYT JOB

Lokal nyt

SÅ MANGE DRUKNEDE SIDSTE ÅR

Lokal nyt

KRÆVER ERSTATNING FOR FORSINKEDE BRYSTSCREENINGER

Livstil

INTROVERT OG EKSTROVERT I FORHOLDET? SÅDAN KLARER I DEN

Lolland

HAR EKS-LOLLIK SOM FAVORIT TIL AT RYGE UD I AFTEN

Guldborgsund

23-ÅRIG SCORER MILLIONER PÅ GENIAL IDE