- Du tror, det er løgn! Der er en kænguru ude i haven

Stine Friis Clausen fangede dette billede af en kænguru midt inde i Nakskov. Privatfoto

Thomas Clausen og Stine Friis Clausen vågnede op til en kænguru i deres have midt i Nakskov.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Thomas Clausen og Stine Friis Clausen fik besøg af en noget usædvanlig gæst, da de så ud i deres gård i Nakskov lørdag morgen.

Thomas Clausen havde lavet morgenkaffe og spejdede ud i haven, da hans øjne mødte det springende pungdyr, de fleste forbinder med noget varmere og sydligere himmelstrøg.

- Du tror, det er løgn! Der er en kænguru ude i haven!" Skyndte han sig ind i stuen og fortalte Stine Friis Clausen.

Selvom hun ikke selv troede på det i starten, fik hun syn for sagen, da hun selv så pungdyret i gården.

Ringede efter hjælp

Noget af det første Stine Friis Clausen gjorde var at ringe til politiet, der bad hende om at ringe til Dyrenes Vagtcentral på 1812.

- Den spiser jo mad og græs og hygger sig herude, så vi kan jo se, at den ikke fejler noget, og så ville de (vagtcentralen, red.) ikke gøre noget ved det," siger Stine Friis Clausen.

Folketidende har flere gange skrevet om Lollands springende fauna.

Det er ikke mere end en måned siden, at kænguruen blev spottet blot syv kilometer fra Nakskov ved Købelev Kirke. Her fangede Leif Kristensen også et billede af den, og det var der en særlig grund til.

- Jeg tænkte, jeg må hellere tage et billede af den, for der er ingen der kommer til at tro på mig ellers, sagde han til Folketidende.

Biologens råd

Da Folketidende skrev om kænguruer på Lolland tilbage i januar, havde biolog i Dyrenes Beskyttelse, Anne Sofie Meilvang, et godt råd til alle, der ser kænguruer springe rundt.

- Man skal holde sig langt væk fra den og lade den være i fred, for det er usandsynligt, at man kan fange den, og man stresser den blot ved at prøve, sagde Anne Sofie Meilvang.


Her bliver kænguruen næsten kamufleret mellem træerne. Privatfoto

Hvor skal den hen?

Både naboer, overboer og andre interesserede kom forbi for at se på kænguruen, men på et tidspunkt bestemte den sig for, at det var på tide at tage videre.

Efter kænguruen havde hoppet fra haven og videre på sin færd gennem Lolland, fulgte Stine Friis Clausen den et stykke af vejen.

- Den tog turen op mod banegården, og så hoppede den op over skinnerne, siger Stine Friis Clausen.

Nu må vi se, hvor den næste gang bliver set på sin tur gennem Lolland.