Er du iblandt? Udbetaler firecifret udbytte til andelshavere

Andel udbetaler udbytte til sine andelshavere. Grafik: Andel

Energi- og fibernetkoncernen Andel, som blandt andet dækker Lolland og Falster, har besluttet helt ekstraordinært at udbetale udbytte til sine andelshavere. Man skal dog selv melde sig, hvis man vil have del i pengene.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hvis du er andelshaver hos energi- og fibernetkoncernen Andel, som dækker Lolland, Falster og en række kommuner på Sjælland, så har du nu mulighed for at blive 2.500 kroner rigere næsten uden at røre en finger.

Andels repræsentantskab godkendte nemlig på et møde i går, tirsdag, en beslutning om ekstraordinær udbetaling af udbytte. I alt vil koncernen udbetale 850 millioner kroner, og det betyder, at hver andelshaver kan se frem til at få udbetalt 2.500 kroner.

For at få del i pengene skal man dog selv henvende sig til Andel via deres hjemmeside og vælge, om man ønsker pengene udbetalt.

Selskabet åbner for udbetaling 13. februar, og man skal henvende sig inden 31. maj, hvis man ønsker del i udbyttet, oplyser Andel på deres hjemmeside.

Her kan man også se, om man er andelshaver - og dermed berettiget til at få del i udbyttet - eller ej.

Andel sender dog også besked ud via e-Boks eller brev.

Disse grupper er andelshavere i Andel

Er du bosat, har sommerhus eller virksomhed på Nordvest-, Vest-, Midt- og Sydsjælland eller Lolland-Falster og øerne, og får du transporteret din strøm af elnetselskabet Cerius, så er du andelshaver i energi- og fibernetkoncernen Andel.

Kilde: Kilde: Andels hjemmeside