GULDBORGSUND: Våben, tobak, gambling og fossile brændstoffer.
Det er nogle af de områder, som Guldborgsund Kommune har investeret knap fem millioner i igennem aktier eller obligationer hos virksomheder, der er sortlistet hos flere danske banker eller pensionskasser.
Den samlede markedsværdi over de mange investeringer, Guldborgsund Kommune har i øjeblikket, er 920,5 millioner, som fordeler sig på hele 6.441 forskellige investeringer.
I alt er der tale om 44 forskellige selskaber, der af nogle bliver betegnet som problematiske.
Det viser data, som er indsamlet og bearbejdet af Gravercentret, Danmarks Center for Undersøgende Journalistik, i samarbejde med Danwatch.
Våben og gambling
Flere af selskaberne er på de sorte lister, fordi de kan sættes i forbindelse med våben. Kommunen ejer blandt andet to obligationer hos BAYNGR med en samlet værdi på over en halv million kroner. De er på den sorte liste hos både Danske Bank og Lærernes Pension.
Kommunen ejer også aktier i selskabet ejendomsinvesteringsfonden VICI Properties, som blandt andet fokuserer på casino-ejendomme.
De nordamerikanske detailkæder Alimentation Couche-Tard og Casey's Retail Company står også på listen over virksomheder, Bankinvest ikke vil røre ved grundet deres involvering i tobaksindustrien.
Selskabet Coca-Cola European Partners PL, som håndterer produktion, distribution og markedsføring af Coca-Cola-produkter i flere europæiske lande, er sortlistet hos Industriens Pension, som kæder fossile brændstoffer sammen med selskabet - nærmere bestemt udvinding af kul.
Også aktier fra amerikanske gigantvirksomheder som Walmart, Tesla og Amazon findes på kommunens portefølje.
Sådan har Gravercentret og Danwatch gjort
- Gravercentret, Danmarks Center for Undersøgende Journalistik, har i samarbejde med Danwatch indhentet oplysninger om værdipapirbeholdningen hos alle 98 kommuner og fem regioner.
- Formålet er en landsdækkende journalistisk kortlægning af de kommunale investeringer på de finansielle markeder.
- Via en aktindsigtsanmodning har Gravercentret og Danwatch bedt om en komplet liste over, hvilke værdipapirer (aktier, obligationer, med videre) kommunen eller regionen ejer og hvilken værdi, papirerne udgør. De har også i enkelte tilfælde hentet informationerne fra de kommunale hjemmesider.
- Gravercentret og Danwatch har undersøgt både direkte investeringer og indirekte investeringer, som forvaltes af investeringsforvaltere og fonde.
- Landets kommuner og regioner må ikke investere direkte i aktier, men de må godt selv investere i obligationer såsom statsobligationer og realkreditobligationer.
- Kommuner og regioner har derfor typisk investeret deres midler gennem investeringsforeninger og fonde, der ejer et udvalg af aktier og/eller obligationer. I de tilfælde har Gravercentret og Danwatch bedt om at få oplyst værdien af kommunens eller regionens ejerandel af disse underliggende værdipapirer.
Walmart er sortlistet af hele syv forskellige banker og pensionskasser, Tesla af seks forskellige og Amazon af to. Aktierne fra disse selskaber er sortlistet grundet problemer med menneskerettigheder og arbejdstagerrettigheder. Hvad, der gør sig gældende hos alle tre virksomheder, er, at de modarbejder fagforeninger og er kendt for at give sine ansatte dårlige arbejdsvilkår.
Guldborgsund Kommune har aktier for en samlet værdi på over en million kroner hos Amazon, afslører aktindsigten.
På FN's sorte liste
Det er ikke kun banker og pensionskasser herhjemme, der betegner selskaber i kommunens portefølje som problematiske.
Fire af selskaberne, kommunen har værdipapirer i, er sortlistet af FN.
Det drejer sig blandt andet om tre internationale udlejnings- og booking-tjenester. Airbnb, Booking Holdings, der blandt andet står bag booking.com, og Tripadvisor figurerer alle FN's sorte liste. Det gør de, fordi de "har aktiviteter i besatte områder". Disse selskaber har Guldborgsund Kommune aktier i.
På listen over sortlistede virksomheder, som kommunen har investeret i, findes også årsager som klima, biodiversitet og Israel/Palæstina-konflikten.
Folketidende har kontaktet Guldborgsund-borgmester Simon Hansen (S) for at foreholde ham informationerne og for at høre nærmere om kommunens politik for investeringer.
Han ønskede ikke at kommentere kritikken.
Mange kommuner investerer i sortlistede selskaber
Det er ikke kun Guldborgsund Kommune, som har investeret i værdipapirer, som af nogle banker og pensionsselskaber stemples som uetiske.
Lolland Kommune har eksempelvis investeret i kul, våben og gambling, men har også investeringer i selskaber, som er sortlistet på grund af problemer med biodiversitet, miljø og bæredygtighed. Alt i alt har Lolland Kommunes investeringer i 17 sortlistede selskaber en værdi på omkring 2,4 millioner kroner.
Landets kommuner og regioner har samlet set investeret 400 millioner kroner i "problematiske" værdipapirer.
Top 10 over kommuner, der har flest problematiske investeringer
| 1. København - 70.947.405 kroner |
| 2. Region Sjælland - 22.348.018 kroner |
| 3. Aarhus - 21.775.192 kroner |
| 4. Odense - 20.214.969 kroner |
| 5. Frederiksberg -18.008.146 kroner |
| 6. Region Nordjylland - 17.782.725 kroner |
| 7. Køge - 12.576.971 kroner |
| 8. Region Hovedstaden - 11.564.918 kroner |
| 9. Assens - 10.030.441 kroner |
| 10. Ringkøbing-Skjern - 9.290.238 kroner |
Kilde: Kilde: Gravercentret, Danmarks Center for Undersøgende Journalistik, i samarbejde med Danwatch
Et etisk spørgsmål
Men hvad betyder det, at nogle investeringer er problematiske? Det er der ikke nogen entydig definition på, men de fleste banker og pensionskasser opererer med lister over papirer, som de af den ene eller anden grund ikke vil investere i. Det skyldes typisk, at firmaerne bag værdipapirerne i et eller andet omfang opfører sig uetisk.
Det kan være, de producerer klyngebomber og landminer, at de udvinder kul og olie, at de behandler ansatte dårligt og bekæmper fagforeninger, at de opererer i besatte områder og så videre og så videre. De enkelte finansinstitutioner har typisk hver deres lister, og et firma, som en bank har sortlistet, kan måske være helt i orden i en anden banks optik.
Der er altså ikke tale om, at kommunerne har gjort noget ulovligt ved at eje de problematiske aktier - det er alene et etisk spørgsmål.
Dilemmafyldt
Det er også derfor, det er interessant at se på, hvad kommunerne har investeret i, mener Roger Buch, der er ph.d. i statskundskab og formand for Gravercentrets bestyrelse.
- Du kan uden tvivl finde nogen, der vil sige, at det er ligegyldigt: ”Lad os nu bare finde de aktier, der giver den bedst mulige forrentning”. Det vil der helt klart være nogen, der mener. Men der har i årtier været en bredere, samfundsmæssig diskussion, som også pensionskasser er gået ind i, i forhold til social ansvarlighed og miljømæssig og bæredygtig ansvarlighed. Det er ligesom blevet en diskussion overalt i investeringsmiljøerne, siger han.
Men det er også en dilemmafyldt diskussion, påpeger han. For der er ikke en fix og færdig opskrift på, hvordan kommuner og regioner skal eller bør investere:
Det er en politisk diskussion, hvad det er rimeligt at investere i.
Roger Buch, bestyrelsesformand, Gravercentret
- Der er der dels det med risiko: Vil du have et højere afkast, er der også højere risiko. Og så er der det, som handler om det etiske og den moralske diskussion: Hvad kan man som kommune tillade sig at investere i? Kan man investere i fossile, sorte aktier? Kan man investere i våben? Tobak? Eller skal man hellere investere i grønne, bæredygtige aktier?, siger Roger Buch og fortsætter:
- Det kan virke så nemt, hvad der er det rigtige at gøre, men på den anden side kan det være sådan, at hvis du vælger det bæredygtige med grøn profil, får du også en lavere forrentning. Og så ender vi i, at det er en politisk diskussion om, hvad det er rimeligt at investere i.