Annonce
Lolland

VICEBORGMESTER: DE HAR IKKE VIST NOK

Vibeke Grave (S) er 2. viceborgmester i Lolland Kommune. Hun mener, at skolebygningernes tilstand og børnetallet nødvendiggør skolelukninger. Arkivfoto: Anders Knudsen
2. viceborgmesteren i Lolland Kommune mener, at Horslunde lokalsamfund i højere grad burde have brugt skolen.

Det bedste argument for, at skolerne i Horslunde og Holeby skal lukke, er bygningernes stand, mener 2. viceborgmester i Lolland Kommune, Vibeke Grave (S).

Men det kan ikke stå alene. Hun mener også, at politikerne ikke kan komme udenom de faldende børnetal på Lolland.

- Hvis vi for alvor skulle bruge mange penge, så vil det kræve, at vi ville gå ind og lave nogle bedre forhold, og der bliver jeg nødt til at sige, at det er der simpelthen ikke børn i skolerne til, siger Vibeke Grave.

Annonce

Selv om Vibeke Grave er enig i, at forslaget om at lukke Holeby og Horslunde skoler skal i høring, forstår hun godt de følelser, det bringer frem.

Men at en eller flere skoler skal lukke er uundgåeligt.

- Problemstillingen er, at hvis det ikke havde været dem, som skal lukke, så havde det været nogle andre, siger Vibeke Grave.

Problemerne i Horslunde

Ifølge socialdemokraten er der i Horslunde alt for få, der bruger skolen. Hvis der havde været flere, havde situationen måske været en anden for Horslunde Skole.

- Det er den ringeste tilslutning, vi har i hele kommunen, siger hun.

Er grunden til, at der er et lavt børnetal, ikke, at der i lang tid, har været snakket om at lukke skolen?

- Hvilken reaktion har man på det? Man kunne have tilvalgt sin skole. Det var jo ikke forbudt. Hvis man gerne ville overbevise nogle andre om, at det var værd at have den.

- Det er sådan, at dem, der bruger sin skole mindst. Det er altså Horslunde-området, siger Vibeke Grave.

Skal jeg forstå det sådan, at hvis de i højere grad havde brugt skolen, så havde det ikke været dem, som var blevet lukket?

- Det er et socialdemokratisk synspunkt, at hvis man som bysamfund siger, at vi gerne vil bevare vores institutioner, så er det ualmindeligt klogt at bruge dem. Man kan ikke forvente, at vi holder fast i hverken skole eller noget andet, hvis ikke man vælger at bruge den. Det har vi sagt før valget. Det gentager vi nu her efter valget. Så det er ikke nogen nyhed, siger Vibeke Grave.

Betyder det, at du ikke mener, at Horslunde lokalsamfund har gjort nok for, at skolen skulle overleve?

- Jeg synes i hvert fald ikke, at de med deres elevindskrivning har påvist, at det var en skole, de rigtig gerne ville bevare. Det synes jeg ikke, at man kan sige.

Hvis det er, at man snakker om, at en skole lukker, så har forældre mindre lyst til at sætte deres børn i den skole. Forstår du det argument?

- Ja, jeg forstår det godt, og jeg tror også, at de har ret. Jeg tror, at det er rigtigt, at hvis der bliver sat spørgsmålstegn ved en skole, så vil enhver forælder gå ind og overveje, skal vi så lave flere skifter, eller er det bedre, at vi sætter vores barn et alternativt sted?

Selv om Vibeke Grave forstår argumentet, forstår hun ikke, hvornår politikerne ellers skulle være begyndt at diskutere skolelukninger.

Hun holder fast i, at diskussionen om at lukke de to skoler lige nu sker på baggrund af skolebygningernes tilstand.

24. januar er der byrådsmøde i Ravnsborghallen. Her vil byrådet tage stilling til, om skolelukningen af Horslunde og Holeby skoler skal i høring.

Læs også: Skæbnedag for skolernes fremtid





Annonce
Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Annonce
Annonce
Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Lolland

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Lolland-Falster

KIG OP: I AFTEN KL. 20.49 SKER DET

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Guldborgsund

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

Indland

BRO LUKKER FLERE GANGE FOR TRAFIK

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Sport

OPFORDRING FRA NFH-TRÆNER: - KOM OG HJÆLP OS

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Sport

INGEN LØN: - DET ER EN MÆRKELIG SITUATION

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

Annonce
Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

Sport

EFTER TURBULENT UGE: - VI ER IKKE ROBOTTER

lolland

Sukkereventyret på Lolland og Falster

Ugeavisen Guldborgsund

NY KOSMETISK BEHANDLER I BYEN

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

VOLDSOMT SAMMENSTØD: TORPEDEREDE SKILTEVOGN

112

TOG TAXA FRA RØDBY: 14 MÆND DØMT I KÆMPE KOKAIN-SAG

Guldborgsund

SKOLEN I KOVENDING: VIL SE PÅ SAGEN IGEN

Politik

MINKSAGEN: ANNULLERER ADVARSEL TIL DEPARTEMENTSCHEF

Indland

VÆR OPMÆRKSOM: KAN GIVE ALVORLIG FORGIFTNING!

Politik

GØR FÆRGERNE BILLIGERE: FORMAND KLAR TIL FORHANDLING

Indland

SÅ MANGE VIL HAVE NY VARMECHECK

112

BLEV STOPPET MED DESIGNERMØBLER: NU ER DE LØSLADT IGEN

Sport

NYT BOKSEBRAG PÅ DØLLE: KÆMPER OM TITLEN

Annonce
Annonce
112

HASH I FLÆSKESTEG: SÅ MEGET NARKO FANDT TOLDERNE

Ugeavisen Guldborgsund

Før der skal stemmes er der rundvisning i arenaen

Lolland

- DER KAN IKKE VÆRE PLADS TIL TO KØBMÆND HERUDE

Politik

DET VED VI OM FINANSLOVS-FORSLAG

lolland

PETRI SPILLER PÅSKEN IND

112

REJSTE ULOVLIGT IND: NU SKAL HAN FOR RETTEN

Lolland

ENDNU EN TOPCHEF FIK ET GYLDENT HÅNDTRYK

Lolland

HER SKAL LØVERNE BO: BYGGER KÆMPE LØVEANLÆG

Lolland

TALLENE AFSLØRER: DET KAN DU FÅ FOR DE FYREDE CHEFERS FRATRÆDELSER

112

BRANDFOLK DRØNEDE TIL KYSTEN: KÆMPE TRANSFORMATORSKAB BRÆNDTE

Indland

VARSLER STRAMT FINANSLOVSFORSLAG FRA REGERINGEN

Sport

FALSTER-KNÆGTS STORE CHANCE: DEL AF NYT BOKSEMEKKA

Lokal nyt

NY ADVARSEL: SPIS IKKE DETTE SLIK

Sport

FODBOLDKARRIEREN ER FORBI FOR TYSK FODBOLDSTJERNE