Bagom unikt fotografi: - Jeg har ønsket at tage et billede derfra i tre år

På billedet ses Hyllekrog Fyr med mælkevejen bag sig og kometen i nederste højre hjørne. En hundredårsbegivenhed fanget på smukkeste vis. Foto: Jakob Arthur Andersen

I oktober var det muligt at se det, der af flere blev beskrevet som "århundredets komet". Jakob Arthur Andersen fangede et billede af den på en lokation, han har drømt om i flere år.

Offentliggjort Sidst opdateret

I oktober lykkedes det nogle få at spotte den komet, der lige nu er på vej rundt om solen. "Århundredets komet" blev den omtalt som, for det er et ekstremt sjældent syn.

Og dermed også en lækkerbidsken af de store for astrofotograf Jakob Arthur Andersen.

Det lykkedes ham at fange den - oven i købet foran et motiv, han har ventet på at fotografere i flere år - i et fotografi, der er næsten historisk.

Vi har spurgt ind til historien bag billedet.

Artiklen fortsætter herunder.

Ligesom mange andre havde han forventet at se kometen dukke frem på himlen, hvis bare han kiggede efter i mørket. Og efter at have ventet i meget lang tid kom den perfekte skyfrie nat, netop som kometen var allertættest på Danmark.

Tilfældet ville bare, at han netop den aften var på vej til Sverige på familietur.

- Det skal også passes, og selvom den nat havde været perfekt, så var kometen ikke svær at se i dagene efter.

Tangen var genetableret

I tre år har Jakob Arthur Andersen haft et godt øje til Hyllekrog Fyr på det sydligste Lolland. Men da han gerne ville ud på tangen med en anden, måtte han vente til efter coronapandemien. Sidste år kom så stormfloden, der flåede tangen midt over.

Nøgleord nummer ét er, at man skal være tålmodig. Nummer to er, at man skal have et meget stabilt underlag til kameraet.

Jakob Arthur Andersen, fotograf

Det var kun muligt at komme tæt på fyrtårnet, hvis man bevægede sig ud i vand på halvanden meters dybde.

Ved en tilfældighed fandt han ud af, at tangen nu var nogenlunde genetableret, og han og en god fotografkollega besluttede sig derfor til en dato og et tidspunkt. Det skulle gerne være inden, månen stod op.

- Når man har et flot fyrtårn, der rager lodret op, er det vigtigt med en komposition, der spiller op til den lodrette mælkevej. Og vi fandt ud af, at det ville passe perfekt at skyde billedet klokken 21.

Kan også bruge en telefon

Men selvom tangen var genetableret, så var turen derud ikke let. De 3,5 kilometer skulle tilbagelægges i sand, der konstant gled under skoen, og på ryggen havde han 10 kilo udstyr.

- Jeg har en trefod, som kameraet står på, og den er bygget som en kampvogn. For når du langtidseksponerer, er det vigtigt med en base, der står stabilt. Også når det blæser.

Dertil kommer kameraet, som også vejer lidt.

Men faktisk er det muligt at tage et smukt billede af stjerne på nattehimlen med en helt almindelig telefon, forklarer han.

- De fleste telefoner er hyperavancerede, og selvom det aldrig bliver helt ligeså godt som med et stort kamera, så kan man tage flotte billeder med basale kamerateknikker. Nøgleord nummer ét er, at man skal være tålmodig. Nummer to er, at man skal have et meget stabilt underlag til kameraet, imens det eksponerer.

Elsker natarbejdet

Billedet fra Hyllekrog tog cirka en time at udføre. Og imens kameraet arbejdede, var det eneste, han kunne høre, når kameraet klikkede.

- Jeg er helt i zen, når jeg er ude om natten. Der er så roligt og så stille, og jeg elsker at arbejde på den tid. Fredag var der skyfrit over København, og jeg var inde og fotografere fra Rundetårn, som jeg har et samarbejde med. Jeg var der fra klokken 21 til klokken 4 om natten. Men jeg kunne faktisk have fortsat natten igennem.