MARIBO: Da Museum Lolland-Falster i 2020 åbnede udstillingen om livet i stenalderen på Lolland, var det med en helt anden måde at præsentere de mange sydlollandske fund. I stedet for at bruge den traditionelle formidling, havde museet lagt ordene i munden på stenalderpigen Lola. Hun blev skabt ud fra et stykke birkebeg, som hun havde brugt som tyggegummi.
Slots- og Kulturstyrelsens nationale brugerundersøgelse for sidste år viser, at Lolas gæster satte pris på hendes fortælling om livet på Lolland for 5.700 år siden. Med en vurdering på 9,1 ud af 10, er gæsternes oplevelse af Stiftsmuseet højere end gennemsnittet for sammenlignelige museer i Danmark.
Det viser, at vi på Stiftsmuseet giver vores gæster en virkelig god oplevelse, som de er glade for.
Ulla Schaltz, museumsdirektør
I alt 184 gæster har efter besøget svaret på et spørgeskema, og det har dannet grundlaget for analysen, som viser stor tilfredshed med besøget i Maribo. Medarbejdernes imødekommenhed og venlighed får karakteren 9,7, muligheden for at lære noget rammer 9,1, atmosfæren på museet får 9,4 og udstillingerne 9,3.
Slots- og Kulturstyrelsens undersøgelse viser, at gæsterne på Stiftsmuseet gerne vil aktiveres mere end de bliver, når de ser udstillingerne. Foto: Flemming Keith KarlsenFlemming Keith Karlsen
- Det viser, at vi på Stiftsmuseet giver vores gæster en virkelig god oplevelse, som de er glade for. Vores medarbejdere forstår at levere god service, og i den flotte udstilling LOLA leverer vi fornem formidling, som man bliver klogere af, siger museumsdirektør Ulla Schaltz.
Plads til forbedringer
Annonce
Brugerundersøgelsen afslører, at gæsterne gerne bruger op til et par timer på museet, og 72 procent har da også svaret, at de gerne anbefaler et besøg på museet i Maribo til andre.
Lidt malurt bliver der dog dryppet i bægeret fra de turister, som har været på en rejse tilbage til den lollandske stenalder. Muligheden for at deltage aktivt på museet får nemlig blot en vurdering på 5,6 ud af 10. Det ærgrer dog ikke museumsdirektøren, der blot ser det som et sted, hvor der er plads til forbedringer.
- Det er et kraftigt signal til os om, at vi skal oppe os, når det kommer til at skabe aktiviteter, som gæsterne kan deltage i. Det ligger i tiden, at folk gerne vil være aktive under deres museumsbesøg, og det er heldigvis noget, vi kan gøre noget ved, siger hun.
Stiftsmuseets nye særudstilling "Hav" vil formidle historien om fiskeriet fra stenalderen til i dag. Den nye udstilling åbner 25. maj.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub