Folketidende kan derfor ikke få svar på, præcis hvad der skete, da ni familiers cpr-numre, navne og fortrolige oplysninger om alvorlige børnesager havnede i Norge.
Folketidende har flere gange bedt om et interview med direktør i Lolland Kommune, Lars Povlsen Jensen, der står som kontaktperson på en pressemeddelelse om lækage-sagen.
I stedet har direktør Lars Povlsen Jensen sendt skriftlige svar på Folketidendes spørgsmål.
Hvordan kunne datalækket ske?
Annonce
- Der var tale om en menneskelig fejl, som formentlig skete i forbindelse med udskrivning af materialet, skriver han.
Får datalækket personalemæssige konsekvenser?
- Vi har ingen kommentarer til spørgsmål af personalemæssig karakter - dette af hensyn til medarbejderne i Lolland Kommune, skriver han.
Kan det ske igen? Kan borgerne være fuldstændig sikre på, at deres personlige og fortrolige oplysninger ikke havner i udlandet ved en fejl?
- Vi kan desværre aldrig helt gardere os mod, at der kan ske fejl. Hverken de menneskelige fejl eller brud i vores it-systemer. Men enhver fejl er dybt beklagelig, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at undgå, at det sker. Borgerne skal kunne være trygge ved, at deres data bliver behandlet korrekt, skriver Lars Povlsen Jensen.
Enhver fejl er dybt beklagelig, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at undgå, at det sker.
Lars Povlsen Jensen, direktør i Lolland Kommune
Det var oplysninger som cpr-numre, navne og sagernes indhold, der ved en menneskelig fejl blev lækket til en helt udeforstående. PrivatfotoPRIVATFOTO
Strammer op
I pressemeddelelsen fra Lolland Kommune fremgår det, at procedurer og arbejdsgange er blevet strammet op.
Borgerne skal kunne være trygge ved, at deres data bliver behandlet korrekt.
Lars Povlsen Jensen, direktør i Lolland Kommune
Fremover vil der altid være to medarbejdere og ikke kun en, som håndterer opgaver om anmodning om aktindsigt. Det betyder, at fortrolige dokumenter vil blive gennemgået og vurderet to gange, før der trykkes send.
Stiller ikke op til interview
Folketidende har flere gange spurgt direktør i Lolland Kommune, Lars Povlsen Jensen, om et interview om lækage-sagen. Han ønsker kun at svare skiftligt på spørgsmålene.
Interviewet skulle sikre, at alle oplysninger kommer offentligt frem. Det er normal praksis, at - særligt - offentlige myndigheder - svarer på mediers opfølgende spørgsmål. Det har direktøren afvist.
Folketidende kan derfor ikke få svar på:
- Om Lolland Kommune har fundet ud af, hvordan lækket konkret skete?
- Om Lolland Kommune har sikret sig, at de norske myndigheder sletter de fortrolige oplysninger, der ved en fejl blev sendt til Norge?
- Om det er normal praksis i sager om aktindsigt, at dokumenter printes ud?
- Hvordan personalet instrueres i at håndtere fortrolige oplysninger på en sikker måde?
Brian Rasmussens søn blev tvangsfjernet i 2014. De fortrolige oplysninger blev lækket fra Lolland Kommune og sendt til Tønsberg Kommune i Norge. De norske myndigheder videresendte alle oplysningerne til en borger i Nykøbing. Foto: Anna C. MøhlAnna C. Møhl
Seneste artikler
To lokale museer er de første i regionen med grønt miljømærke
Mindre SU, mere ulighed: Dora, Astrid og Aya har fået nok
Plejebørn tror ikke på voldtægt - men fortalte om jalousi og skænderier
Byudvikling for mange millioner - men hvor er kvinderne henne?
Katia fik ærespræmie overrakt af Dronning Mary
Mest læste artikler
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Centerchef fyret