Vandværk lammet af mystisk nedbrud: - Det er for nemt for hackere

Lokalt vandværk oplevede forleden et mystisk sammenbrud. Billedet er ikke fra det vandværk. Arkivfoto

Lokalt vandværk oplevede forleden et "mystisk sammenbrud". Nu skruer det op for sikkerheden. Hvorvidt det var et hackerangreb, tør formanden ikke sige noget om.

Offentliggjort Sidst opdateret

Forleden sendte Center for Cybersikkerheden en pressemeddelelse ud. Vandværker er udsat for en meget høj trussel fra cyberkriminalitet, kunne man læse i den.

Hvorvidt hackere i fredags angreb Østofte-Nørreballe Vandværk, vides endnu ikke. Men hændelsen fik formanden, Ebbe Hansen, til at tage affære.

Vandværket har 485 brugere, men leverer også til både Reersnæs og Bandholm. Hvis man lægger det hele sammen, ryger tallet over 1.000.

Ifølge formanden har det indtil nu været "for nemt for hackere" at komme ind i systemet. Derfor skal der nu skrues op for sikkerheden.

Mystisk sammenbrud

På fredag skal han sammen med en anden fra bestyrelsen til vandværksmesse i Roskilde. Og de to har primært ét mål for øje: at tale med det firma, der har leveret vandværkets styringssystem.

- Vi skal snakke med dem om, hvordan vi kan få lavet en større sikkerhed, siger Ebbe Hansen.

Selvom vandværket i lang tid har talt om truslen, er det først nu, der virkelig kommer handling bag ordene.

- Vi er ikke et ret stort vandværk. Hvis jeg var hacker, ville jeg gå efter de store vandsystemer. Derfor har vi ikke gjort så meget ved det. Men nu går vi til den.

Hvorfor er det lige nu, at I vælger at "gå til den"?

- Det er fordi, vi havde et mystisk sammenbrud på vores computer i fredags. Der oplevede vi nogle ting, vi ikke havde set før, siger Ebbe Hansen.

Computeren blev "fuldstændig lukket ned," og på et tidspunkt var der ikke noget vand, fortæller formanden. Det kom igen op at køre et stykke tid, inden det igen lukkede ned.

Heldigvis vendte vandet tilbage, og siden da har der ikke været problemer.

Tør ikke sige det

Mandag morgen skal Ebbe Hansen snakke med firmaet for at finde ud af, hvorvidt der er en naturlig forklaring på sammenbruddet.

- Jeg har aldrig oplevet det før, og vi har nu haft systemet i knap ti år.

Så du frygter, at det i en eller anden udstrækning var et cyberangreb?

-Jeg tør ikke sige det, før jeg har snakket med firmaet. Det kan være, at firmaet har en naturlig forklaring, en opdatering eller andet, siger formanden.