Det er flere år siden, at de sidste Maribo-pilsnere rullede ud til butikkerne, og nu skal det tidligere bryggeri blive til tre store boksbutikker. Arkivfoto: Finn Jørgensenukendt
Et klart flertal sagde i aftes ja tak til at omdanne tidligere bryggeri til boksbutikker.
Et borgermøde tidligere på året viste kun ganske lidt modstand mod at omdanne et tidligere bryggeri til et lille center med tre store udvalgsbutikker. Nok var der bekymringer, men kun fire afgav et høringssvar til den lokalplan, som skal ændres for at give plads til butikkerne.
Det er et godt projekt, med en type butikker, der vil blive til gavn for både Maribo by og det øvrige midt- og vestlollandske område.
Henning Alfred Rasmussen
- I Socialdemokratiet glæder vi os over, at der potentielt kommer nye forretninger til Maribo, lød det fra Ann-Britt Lærkedal (S), der medgav, at man selvfølgelig kan gætte på de negative følger, det kan have for det eksisterende butiksliv.
- Man kan også se på projektet med positive øjne og tro på, at flere vil vælge at køre til Maribo for at handle. Derefter kan de slentre langs søen, op til Torvet, hvor der kan nydes en frokost eller besøges de øvrige detailbutikker i den indre by.
Vil gavne Lolland
Med lokalplanen godkendt kan ejendomsudviklingsselskabet Innovator A/S købe det tidligere Maribo Bryghus, og her efter skal der sættes gang i en ombygning - samt en mindre tilbygning - for at omdanne fabrikslokalerne til tre store butikker med udvalgsvarer.
Annonce
Går alt efter planen vil de tre nye butikker, som ifølge de kommende bryghusejere allerede har lejere, være klar til at åbne op til sommeren 2026.
Med byrådets ja til en ny lokalplan kan Innovator A/S nu færdiggøre købet af det tidligere Maribo Bryghus. Foto: Palle Nevad FrandsenFoto: Palle Nevad Frandsen
Eneste modstand i byrådet, der var samlet i det lille beboerhus i Fuglse på Midtlolland, var Enhedslistens Birthe Lauridsen, der hellere vil have udvikling af bymidten i Maribo. Den frygt var til gengæld ikke at finde hos Din Stemmes Henning Alfred Rasmussen.
- Det er et godt projekt med en type butikker, der vil blive til gavn for både Maribo by og det øvrige midt- og vestlollandske område. Det vil ske uden at tage brødet ud af munden på dem, der eksisterer i forvejen, da det vil blive en anden slags butikker med et anderledes vareudvalg.
Udvikling i hele verden
Lidt i samme boldgade var Henrik Jacobsen (K).
- Bykernerne i verdens store som små byer lider. Nethandlen suger livet ud af bykernerne, butikker lukker og butiksstrøg ligger øde og forladte hen. Byer over hele verden går fra at være købe-stæder til være-steder. Altså byer hvor vi kommer for at lave andet end at handle i forretningerne, sagde han om den udvikling, som også præger Maribo.
Den konservative viceborgmester pegede på, at det nye projekt vil udvide bymidten og sikre, at den både er klar til fremtidige behov og nogle behov, som faktisk allerede eksisterer.
- For at overleve skal de mindre specialbutikker, de såkaldte destinationsbutikker, altså den type butikker, som vi gerne kører langt for at handle i, blive i bymidten for at tiltrække kunder og liv.
Lokalplanen giver også mulighed for at bygge lejligheder på grunden, men det er en mere langsigtet plan, meddelte Innovator A/S på borgermødet, hvor de også forklarede, at selve ombygningen af bryghuset formentlig vil begynde til efteråret.
Seneste artikler
Flere lollikker hædres med dusør fra politiet
Frisk vind og lave temperaturer venter i våd sommerweekend
Så var den gal igen: Over 200 kørte for stærkt på samme sted
Mæglere mærker boligboom på Lolland: - Der står op til 10 købere hver gang
- Jeg kunne godt være blevet lidt længere her i Allinge
Mest læste artikler
Politiet advarer bedragere: - Vi skal nok få fat i jer!
Til salg-skiltet er borte: Nu er der nyt om milliondyr villa
Her er den nye købmand: - Vi har store planer for Nykøbing
Lolland stikker af på boligmarkedet: Så meget er huspriserne steget
Lastbil ramte bro i Maribo