Truer med at gå: Nedsmeltning fortsætter!

Stor intern slåskamp fortsætter og nu truer flere med at forsvinde. Arkivfoto: Jan Knudsen, Grafik: Nicklas Linnemann

Nedsmeltningen for Lokallisten Lolland fortsætter. Nu truer bestyrelsesmedlem med at gå.

Offentliggjort Sidst opdateret

Opdateret: Efter et bestyrelsesmøde tirsdag aften er både Bjarne Hansen og Leif Utermöhl tilbage som henholdsvis formand og spidskandidat. Læs mere her: Vildt drama: Først ekskluderet - nu er han spidskandidat igen

- Jeg ved slet ikke, hvad jeg skal sige.

Sådan siger de fleste bestyrelsesmedlemmer og kandidater, som Folketidende i øjeblikket ringer til fra Lokallisten Lolland.

Ordene her kommer fra Jens Erik Kistrup, der er nyvalgt bestyrelsesmedlem i partiet.

- Det er jo det glade vanvid. Nu er der nogen, der har ekskluderet nogen uden at tale med bestyrelsen, siger han.

Meget chokerende

Han er mildest talt i chok, ligeså er mange af de andre medlemmer, Folketidende har talt med.

- Jeg er trist, det må du gerne citere mig for, lyder det fra Peter Lundsgaard, der også er bestyrelsesmedlem i Lokallisten Lolland.

Flere af medlemmerne havde først hørt om ekskluderingen i dag, og nogle få havde allerede hørt lidt om det i går aftes.

- Nu siger jeg det rent ud: For mig lyder det til, at der er nogen, der har fået en hjerneblødning og vil noget helt andet, end det, der bliver arbejdet på i partiet, siger Jens Erik Kistrup.

- Vi har jo haft så mange nye medlemmer, der har meldt sig ind på det seneste. Det tror jeg nok er slut, hvis det sker, som der står i avisen.

Forlader partiet

Lokallisten Lolland skulle afholde bestyrelsesmøde og forretningsudvalgsmøde i aften 6. maj. Men fra Leo Christensen, nuværende byrådsmedlem for partiet, og Jørgen Anker Andersen, konstitueret formand, melder begge to, at mødet bliver aflyst, da der ikke er noget at tale om.

Flere bestyrelsesmedlemmer siger til Folketidende, at de har tænkt sig at møde op lige meget hvad, og at de kræver svar.

- Jeg er indkaldt til et bestyrelsesmøde i aften, så vil jeg gerne have, at de fortæller mig og de andre i bestyrelsen, hvad der er sket. Hvis Bjarne og Leif bliver ekskluderet, så forlader jeg partiet, helt sikkert, siger Jens Erik Kistrup.

Hans reaktion på nyhederne er, at hvis dramaet er sket, som han læser i Folketidende, har han ikke lyst til at være en del af politik alligevel.

- Uanset, hvad der kommer ud af det her, så tror folk, at vi er en flok bøh-tosser! Siger han og fortsætter:

- Jeg er gået ind i det her med åben pande, men jeg har aldrig nogensinde oplevet noget lignende.