Sport

Den 20-årige nordjyde (i gul trøje) kom til NFH i sommer, men forlader klubben igen efter denne sæson. Arkivfoto: NFH

NFH siger farvel til ungt talent

Håndboldligaklubben fra Nykøbing siger farvel til en af de unge spillere i truppen efter sæsonen.

Offentliggjort


Håndboldligaklubben NFH fra Nykøbing siger farvel til et af ligaholdets unge talenter efter denne sæson. Det oplyser klubben mandag i et opslag på Facebook.

Det er den 20-årige playmaker Sofie Lundsgaard, som kom til NFH fra EH Aalborg forud for denne sæson på en såkaldt talentaftale. Tanken var i første omgang, at Sofie Lundsgaard skulle træne med ligatruppen og arbejde på at udvikle sig til en fast del af holdet.

Men blandt andet på grund af flere skader, og fordi Sofie Lundsgaard har gjort det godt til træning, har hun fået chancen i begrænset omfang i flere kampe.

-  Jeg har virkelig været glad for at have været i NFH i min første sæson som seniorspiller, hvor jeg har lært utrolig meget - både personligt og håndboldmæssigt. 

- NFH er en fantastisk og helt unik klub, og den opbakning, der er, vil altid gøre det til et helt særligt sted for mig. Samtidig føler jeg, at næste skridt i min udvikling er at få mere spilletid, og derfor tager jeg nu videre, siger Sofie Lundsgaard til NFH's facebookside.

Cheftræner Niels Agesen roser Sofie Lundsgaard for hendes indsats i den gule trøje.

-  Hendes gode indstilling til tingene har betydet, at hun har udviklet sig flot og derfor har fået en større rolle, end der måske var lagt op til før sæsonen. Sofie er en ung spiller, som nu skal ud og prøve sig af med endnu mere spilletid, og det bakker vi naturligvis op om, lyder det fra Niels Agesen.

Det vides endnu ikke, hvor Sofie Lundsgaard fortsætter karrieren.