Jeg håber, at der kommer nogle flere aktiviteter for os unge, så vi bedre kan trives med hinanden.
Razija Cikaric
Der var blevet talt om, hvilke spørgsmål de skulle stille landets finansminister, og de fik en uge til at tænke over det. Alligevel havde hun regnet med, at når Peter Hummelgaard ville møde klassen, ville han holde lidt på afstand og blot tale for dem.
Finansministeren tog plads midt mellem elever, og tog en snak om at være ung på Lolland. Foto: Ingrid Riis/ScanpixIngrid Riis
Tog de unge seriøst
Sådan var det langt fra. Han satte sig ned mellem eleverne og engagerede sig i snakken med de unge.
Annonce
- Jeg havde ikke forventet, at han ville sætte sig og snakke med os, fortæller hun, og siger samtidig, at det har været med til at ændre hendes syn på politikere.
-Jeg følte, at han lyttede til os, og tog os seriøst. Det var rart, at han satte sig og var en del af os, i stedet for bare at være ligeglad med, hvad vi mente.
Snakken handlede i høj grad om at være ung på Lolland, og at det også er vigtigt, at der er noget til dem, som gerne vil blive lokalt.
Dyrt med bus eller tog
Finansminister Peter Hummelgaard mødes med medarbejdere og lokale aktører ved et bord i Havnebygningen i Nakskov den 21. september 2026.Ingrid Riis
Razija Cikaric vil gerne være sygeplejerske, og selv om uddannelsen kan tages i Nykøbing, så ville hun helst blive i Nakskov. Men generelt burde der være flere uddannelsesmuligheder på Lolland, mener den unge 10.-klasseselev. Især nogle af de uddannelser, som kun er i storbyerne, burde være repræsenteret lokalt.
Noget af samtalen med finansministeren handlede om de unges økonomi. For Razija Cikaric føler det er dyrt, hvis hun skal med bus eller tog for at hygge sig sammen med veninderne.
- Det ville være dejligt, hvis det var billigere, slår hun fast.
Hun håber, at Peter Hummelgaard har fået noget med sig fra mødet, som vil forbedre livet for de unge på Lolland.
- Jeg håber, at der kommer nogle flere aktiviteter for os unge, så vi bedre kan trives med hinanden.
Lolland kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker