Opfinderen af karmafesterne, Lone Rasmussen, fandt på konceptet, da hun selv savnede et sted at danse. Hun er med, når der holdes karmafest i Nykøbing. Foto: PrivatFoto: Blake Birkedal
Dansefestkoncept holdes for første gang i Nykøbing.
NYKØBING: Dansefestkoncept Karmaklubben har længe huseret i andre byer i Danmark, nu kommer det også til Nykøbing. Lørdag 11. marts klokken 20 går det løs i Jernbanecaféen i Nykøbing.
Konceptet går helt enkelt ud på at alle skal have en fest og der skal danses fra klokken 20-24. Musikprofilen er tydelig:
"Ingen sjælene, ingen rock og ingen techno - kun masser af glad popmusik fra minderne samt aktulle hits fra radioen", kan man læse på Karmaklubbens hjemmeside.
Karmaklubben begyndte i 2008, hvor stifteren af konceptet, Lone Rasmussen, havde en dårlig bytur.
Hun oplevede en arrogant tone i nattelivet, hvor alle gik meget sent i byen og det hele var et stort kødmarked. Det ville hun gøre noget ved.
Annonce
Hun holdt sin første fest på førstesalen af et københavnske diskotek. To år senere åbnede Karmaklubben i Aarhus, så i Odense og nu findes konceptet i hele landet.
- Festerne starter klokken 20 og slutter klokken 24, så kan alle a-mennesker også komme i byen og gå hjem i seng, og natteravnene kan gå videre i byen, fortæller Lone Rasmussen.
Hun kommer selv til den første karmafest i Nykøbing.
- Jeg glæder mig, siger hun.
Vil man med til fest skal man købe billet på forhånd, det gøres på karmaklubben.dk, billetsalget er åbent indtiil klokken 19 på festdagen.
Til Karmaklubbens fester er dansegulvet fyldt hele aftenen. Foto: PrivatPrivat, FT
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie