Se video: Sneen er faldet på Lolland-Falster

Først på mandagen er der, ifølge DMI, risiko for nedbør som sne, slud eller regn lokalt på Lolland-Falster. Læserbilleder tilsendt Folketidende viser frisk sne på Sydfalster, mens en video fra Nykøbing viser masser af sne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag formiddag daler en masse snefnug ned i Nykøbing, viser videoen.

Selvom kalenderen skriver 22. april, indbyder temperaturerne ingenlunde til t-shirts og shorts.

Lars Egelund har sendt følgende billede fra Gedesby Strand mandag morgen. Privatfoto

DMI-meteorolog Klaus Larsen melder endda mandag morgen, at der kan falde sne lokalt.

"Vi tager fat på endnu en uge med den lidt kølige forårsmodel. I de sydøstligste egne krydrer vi den, især først på mandagen, også med lidt sne, slud eller regn," skriver han tidligt mandag morgen på DMI's hjemmeside.

"Snebyger i april er ikke usædvanligt, da det næsten hvert år sker. Sjældent lægger sneen sig i store mængder, men her til morgen kan nogen stå op til lidt hvidt på græsplænen. Der er dog sidste udkald for hvid nedbør i denne omgang, og forhåbentligvis også denne sæson" skriver Klaus Larsen.

Mandag morgen er der kommet sne på Sydfalster, viser billedet fra læser Lars Egelund. Privatfoto

Varmere i weekenden

Hvis man ser frem til lunere luft, kommer man til at vente det meste af ugen med tålmodighed, skriver DMI-meteorologen.

"Vi har fat på den kolde nordlige strømning, men den lunere luft arbejder sig frem mod Danmark og ventes at nå frem i weekenden eller i starten af næsten uge. Derfor byder resten af ugen byder på lidt af hvert, både perioder med sol i varierende mængder, og tidvis regn eller måske en haglbyge."

"Vi skal i denne uge fortsat have fat i overtøjet, da vi skal hen til weekenden før temperaturen kommer over 10 grader. Sidst på ugen er også nattefrosten væk, i hvert fald for en stund. Nattefrosten kan vende tilbage senere på foråret, men risikoen svinder uge for uge."