Roberts sjældne ugler druknede: - Jeg bryder sammen og tårene begynder at trille
Ejer af Scandinavian Owl Center, Robert Ølholm, mistede flere sjældne ugler i vandmasserne. På billedet ses, hvor højt vandet lå i Rødby torsdag. PrivatfotoPrivat
Robert Ølholm fra Rødby mistede flere ugler, som hver kostede mellem 40.000 og 45.000 kroner.
Et sørgeligt syn mødte Robert Ølholm torsdag morgen. Ejeren af Scandinavian Owl Center i Rødby gik ud til sine ugler for at tjekke, om dykpumperne havde fjernet vandet.
Det havde de langt fra. Vandet stod op til lige under knæene, og da uglerne er vant til at flyve ned på jorden for at spise, har flere ikke overlevet natten.
Først fandt Robert Ølholm en mindre sjælden Mahron-dværghornugle, men så fandt han harlekinbrillehornugle-parret. Et af to par i Skandinavien med en værdi på mellem 40.000 og 45.000 kroner pr. styk.
- Jeg bryder sammen. Tårene begynder at trille. En følelse af frustration og afmagt over, at man ikke kan gøre noget, siger Robert Ølholm.
Det sidste par ejer Robert Ølholm også. De overlevede det voldsomme vejr.
Annonce
Artiklen fortsætter under videoen...
Flere døde ugler
Udover de tre ugler mistede Robert Ølholm også en fjerde ugle, en sjælden filippinsk dværghornugle.
- Jeg har mistet dyr, der stod mig meget nær, så jeg er meget presset og ulykkelig, siger han.
Også økonomisk får det konsekvenser for Scandinavian Owl Center. Ifølge Robert Ølholm bliver fremtidsplanerne for ugle-centret "væsentligt forsinket."
Artiklen fortsætter under billedet...
På billedet ses de to harlekinbrillehornugler, der druknede i vandmasserne. PrivatfotoPrivatfoto
Hjælp på vej
De to pumper virkede, men problemet var, at de ikke var kraftige nok, forklarer Robert Ølholm. Flere timers strømafbrydelse gjorde ikke problemet mindre.
Men Robert Ølholm er meget taknemmelig for sammenholdet på øen.
- De er så venlige og hjælpsomme. Folk fra hele Lolland kommer med dykpumper og vaders. Der er et fantastisk sammenhold hernede," fortæller Robert Ølholm, ejeren af Scandinavian Owl Center, da Folketidende taler med ham torsdag 13:30.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned