Fløjet til Rigshospitalet efter knivstik: Nu er hun fængslet i opsigtsvækkende sag
Det var på kollegiet på Stubbekøbingvej i Nykøbing, at knivoverfaldet fandt sted. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Den 17-årige pige, der i sidste uge blev stukket ned og fløjet til Rigshospitalet, er blevet varetægtsfængslet.
Den meget omtalte sag om knivstikkeri i Nykøbing, hvor en 17-årig pige blev stukket ned på Vestensborg Kollegium natten til onsdag i sidste uge, tog noget af en drejning onsdag.
Knivofferet blev i forbindelse med overfaldet fløjet med lægehelikopter til Rigshospital, hvor blandt andet den ene af hendes lunger var blevet punkteret. Hun blev efter få timer meldt uden for livsfare.
Kort tid efter overfaldet blev tre personer - to 17-årige drenge og en 18-årig mand - anholdt og senere varetægtsfængslet for knivstikkeriet.
Knivoffer fængslet
Onsdag kunne Folketidende berette, at det 17-årige knivoffer var blevet anholdt og skulle fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Nykøbing.
- Hun er sigtet for forsøg på grov vold mod en af drengene i forbindelse med hændelsen på kollegiet. Hun blev varetægtsfængslet frem til 1. juli, fortæller Baran Temizsoy, anklagerfuldmægtig ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
- Det er en alvorlig sag, og nu skal politiet have mulighed for at kigge det hele igennem. Meget mere kan jeg ikke sige, da grundlovsforhøret foregik bag lukkede døre, fortæller anklageren.
Den 17-årige pige, der stammer fra Sydsjælland, nægter sig skyldig.
Læs også:
Grotesk udvikling i sag om kollegie-knivstik
Natligt drama på kollegium: Ung kvinde stukket ned
17-årig kvinde stukket ned på kollegium: Nu har retten talt
Rystet formand: - Det er jo dybt tragisk og en meget ulykkelig sag
Politi bekræfter: Sammenhæng mellem mystisk biluheld og knivstikkeri
Voldsom uge: 17-årig knallerttyv også sigtet for dramatisk knivstikkeri
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker