Se video: Brugsuddeler er rasende efter vanvittigt fund - De burde simpelthen skamme sig

Danny Barbu Hansen lægger ikke skjul på sin utilfredshed efter rengøring af Superbrugsen Sakskøbings dyre pantmaskine. - Jeg er rystet, jeg er arrig og jeg vil simpelthen ikke finde mig i det, siger han.

Offentliggjort Sidst opdateret

Danny Barbu Hansen, direktør i Sakskøbing Brugsforening, troede nærmest ikke sine egne øjne, da han så, hvad der var fundet i Superbrugsen Sakskøbings store pantautomat - dem af den type, hvor man kan tømme en hel pose i på én gang.

Rengøringen mandag morgen afslørede, at der søndagen igennem var kylet rigtig meget "ragelse" i maskinen, der på ingen måde har noget med A-, B- eller C-pant at gøre. En masse ting, der kan ødelægge den dyre maskine.

- Dem, der har smidt det her i, burde simpelthen skamme sig. Jeg er rystet, jeg er arrig og jeg vil simpelthen ikke finde mig i det her, siger Danny Barbu Hansen i en video fra butikkens facebookside, hvor han viser "byttet" frem.

- Folk er pisseligeglade

Et rustent knivblad, en vinkelsliberklinge, et stort batteri og en stor mængde skruer er blandt genstandene, der har ramlet rundt med panten i det store gab.

Artiklen fortsætter efter billedet ...

Direktør for Sakskøbing Brugsforening Danny Barbu Hansen er rystet over, hvad folk putter i pantmaskinen. Privatfoto

Danny Barbu Hansen tror, der er flere årsager til, at skidtet er endt i pantautomaten.

- Jeg tror, at nogle mennesker, for at sige det pænt, er pisseligeglade. Der er desværre en ting i samfundet med en "mig og jeg-kultur", siger han og fortæller, at han til at begynde med frygtede, at der kunne være tale om decideret sabotage.

Læs også: Nu skal tomme dåser og flasker trække folk til Sakskøbing

- Der er en del skruer med en længde på 10-13 centimeter. Det er 40-50 nye skruer, der overhovedet ikke var brugt - som om man havde tømt en ny æske ned i maskinen, siger brugs-direktøren.

Stor mængde pant

Han har siddet det meste af mandagen for at kigge overvågningsmateriale igennem for at komme til bunds i sagen.

- Der kom nogen ved 13-tiden, som var der i 30-40 minutter. De havde rigtig mange sække med i forskellige størrelser. De var en seks stykker, der afleverede pant, siger han.

Han mistænker, at der kan være tale om en forening, der har været rundt og hentet sække med pant hos andre.

- Jeg tror med håndværkere, hvor der står poser rundtomkring på byggepladser og værksteder, at så ryger der måske lige skruer og lidt metal med ned i posen, siger han og slår fast, at dem, der indhenter sække hos andre, stadig har et ansvar for, om der kommer ragelse i pantautomaten.

- Det gør dem ikke mindre ansvarlige. Hvis jeg opdager det, nakker jeg deres flaskebon. Jeg mener det, siger Danny Barbu Hansen.

Der er tidligere fundet tråd, hele papirblokke og noget, der mindede om et brækjern. Men summen af søndagen er suverænt det værste, han har oplevet.

Han fortæller, at der bliver pantet for cirka 120.000 kroner om ugen, hvilket løber op i fem millioner kroner årligt. Og at langt de fleste kan finde ud af at bruge automaten.

Kan lukke helt

Dog slår han fast, at han ikke vil tøve med at tage affære, hvis problemet fortsætter.

- Vi kommer til at lukke den, hvis det fortsætter. Vi starter med søndagen, for det er der, det er værst. Hvis det fortsætter derefter, lukker vi den helt i en måned. Den sidste konsekvens er, at vi ender med at lukke den permanent, siger Danny Barbu Hansen.

- Vi bruger så meget tid på at gøre den rent hver dag. Det er en service, hvor vi håber, folk vil komme langvejs fra for at bruge den.

- Der lå et helt blad fra en hobbykniv i den. Hvis en af mine medarbejdere skærer sig på det der, hedder det sygemelding. Det vil jeg ikke byde mine medarbejdere på grund af sådan nogle fjolser. Jeg vil ikke finde mig i det, lyder det fra Danny Barbu Hansen.