Femern-ansatte hjalp med akutte dige-svagheder
Privatfoto
Privatfoto
Fredag aften havde digelaget et akut problem. Derfor hjælper Femern Link Contractors (FLC) til med et sårbart sted øst for Femern-byggeriet.
Hvis du har taget nogle billeder eller en video af, hvordan stormen eller oversvømmelserne påvirker dit lokalområde, vil vi meget gerne høre fra dig. Send dit billede eller video til nyhedsdesk@folketidende.dk, og følg med på folketidende.dk og Radio SydhavsØerne.
– Digelaget havde et akut problem med nogle svagheder i diget et par kilometer øst for vores byggeplads.
Sådan siger Head of Media Relations i Femern A/S, Jens Villemoes, til Folketidende fredag aften.
Stormen og det voldsomt høje vand skaber problemer flere steder på Lolland og Falster, mange træer er væltet, Hesnæs Havn oplever 100-års-fænomen med vandstigning to meter over normalen, og en Nysted-restauratør har givet op.
Men det voldsomme vejr har altså også ramt diget på Lollands sydkyst.
Kan undvære mandskab
Femern A/S videreformidlede beskeden til Femern Link Contractors (FLC), som kørte til det sårbare sted øst for Femernbyggeriet.
- Vi kan godt undvære mandskab og materiel, så vi har sendt et hold ud for at hjælpe. Vi benytter de lokale sten-depoter ved diget til at forstærke de sårbare punkter, og vi forventer, at arbejdet vil fortsætte helt til midnat, siger Remi Fontaine, Earthworks manager, FLC, i et skriftligt svar til Folketidende.
Formanden for Lollands Digelag, Henrik Marcussen, mener, at situationen med Lollands dige "er kritisk", men at der ikke er "overhængende fare for digebrud."
- FLC har lavet noget på for-diget, som vi også har gjort andre steder. De har lagt på for at lukke de begyndende huller, men det har ikke nogen kritisk påvirkning på digekronen overhovedet. Vi har tre steder, hvor vi har ageret. Vi har kørt bigbags med sand i og lerjord og sten, som vi har lagt på for at beskytte diget, siger formand for Lollands Digelag
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker