Annonce
Lolland

Fejø kæmper videre for sin skole

Der er kun få uger til, Fejø Skole lukker som en satellitafdeling under Horslunde Realskole, men nu er en løsning for undervisning foreløbig etableret frem til sommerferien i form af selvfinansieret hjemmeundervisning på skolen, hvor den ene af de nuværende, opsagte lærere, Susy Pagh, samt en række øvrige fejøboere har sagt ja til at undervise. Indenfor kort tid skal forældrene melde tilbage, om de ønsker den ordning for deres børn eller ej. Alternativt har Horslunde Realskole tilbudt opsamling i bus i Kragenæs. Foto: Jan Knudsen

Der er foreløbig lagt en plan for undervisningen frem til sommer, og 100.000 kroner er allerede samlet ind.

FEJØ Det har skullet gå stærkt med at finde løsninger for skolebørnene fra 0.-4. klasse på Fejø, efter Horslunde Realskole i december valgte at lukke sin satellitafdeling på øen pr. 28. januar.

Men nu har Fejøs forældre foreløbig fået lagt en plan for undervisningen i de fem måneder frem til sommerferien 2022.

- Børnene vil om formiddagen blive undervist i boglige fag og om eftermiddagen i såkaldte krop og sind-fag, fortæller formanden for Fejøforeningen, Anne-Grethe Laursen.

Undervisningen kommer til at få status af hjemmeundervisning, som finder sted på skolen.

Ifølge formanden er der desuden indgået aftaler med en lærer samt flere fejøboere med faglige kompetencer indenfor musik, billedkunst, sløjd med videre om at stå for undervisningen. Hun oplyser, at alle vil blive aflønnet.

Det kræver selvsagt finansiering, og derfor er glæden stor over, at det allerede er lykkedes at samle 100.000 kroner ind.

- Vi har, som loven kræver, indhentet godkendelse fra Civilstyrelsen til at indsamle midler til at opretholde skolen. Indenfor to et halvt døgn var der allerede pr. 7. januar indsamlet over 100.000 kroner. Det er endda før, vi hører fra virksomheder og fonde. Det synes vi er fantastisk.

Forventningen er, at der skal indsamles cirka 300.000 kroner for at finansiere skolen frem til sommeren, oplyser hun. Det er dog fortsat et beløb, der regnes på.

En lille skole med nærhed. Foto: Jan Knudsen

Fornyet dispensation

Når det kommer til løsningen på lang sigt, altså for skoleåret 2022/23 og længere frem, har Fejøs forældre endnu ikke fundet modellen for at bevare undervisningen for de mindste skolebørn på Fejø. Men der pågår et fortløbende arbejde med at afsøge muligheder. Lige fra at blive en friskole, hvilket vil udløse behov for ekstra mange midler, som så skal skaffes via yderligere indsamling og ansøgninger til fonde, til igen at blive en satellitafdeling i en af kommunens øvrige privatskoler.

Det sidste vil, udover en interesseret privatskole, kræve en fornyet dispensation fra Undervisningsministeriet, påpeger formanden.

- Vi ser flere muligheder, men det er endnu for tidligt at sige mere.

Der har desuden i fredags været holdt et kort, digitalt møde med ledelsen for Skole og Dagtilbud i Lolland Kommune, hvor en gensidig orientering fandt sted, oplyser hun.

Ifølge formanden skal forældrene på Fejø indtil videre tage en snarlig beslutning, om de vil lade deres børn undervise på øen frem til sommeren.

Ann-Mai Hansen er en af de to nuværende lærere på skolen. Foto: Jan Knudsen
Annonce
Sport

TEAM SYDHAVSØERNE VINDER KÆMPE DRAMA

Annonce
Annonce
Guldborgsund

KAMPKLARE REDDERE RÅBER OP

Lokal nyt

BRUN KLUMP ØDELÆGGER HJEMREJSE

Sport

TEAM SYDHAVSØERNE VINDER KÆMPE DRAMA

Sport

NYKØBING FC TABER VIGTIG BUNDKAMP

Lokal nyt

KAOS FRA MORGENSTUNDEN: I KAN IKKE SE JERES LØNSEDLER

Sport

KULTURBÆRER FORLÆNGER I TEAM SYDHAVSØERNE

Lolland

HOLGERS SPROG-BØF: - DU ER JO EN GAMMEL KÆLLING

Sport

EUROPÆISK FINAL 4-SPÆNDING UDLØST: NFH'S MODSTANDER AFSLØRET …

Nykøbing

MATILDES CHOKERENDE OPDAGELSE: SKRUER GEMT I BOLLE

Guldborgsund

SUSSI LOVER: DET FÅR I PÅ DØLLE

Lokal nyt

TO BILER STØDTE SAMMEN I UDKANTEN AF NYKØBING

Guldborgsund

SUSSI EFTER LEO: FRI FOR AT BEKYMRE MIG

Lokal nyt

GODE PÅSKENYHEDER EFTER TRIST FREDAG

Guldborgsund

- DET ER EN AF DE STØRSTE DAGE I MIT LIV

Annonce
112

- ÅBN DØREN ELLERS BLIVER DER BLODBADS-SUPPE

Erhverv

PENGETANKEN BUGNER I LOLLANDS BANK

Guldborgsund

SUSSI: VI FYRER DEN AF PÅ DØLLE

Guldborgsund

STRID I FERIEBY: - VI HÅBER STADIG, AT FORNUFTEN SEJRER

112

- JEG GEMTE MIN SØSTER I EN MÅNED ELLER MERE

lolland

KVINDERNE UD PÅ GADERNE

Nordfalster

Sjette besøg på galleri

Guldborgsund

LANG NÆSE TIL DØLLE: FÅR NEJ TIL STORT ØNSKE

112

DØMT MORDER OVERFALDET I FÆNGSLET

Guldborgsund

UNIKT FUND: VAR VED AT RYGE TIL GENBRUG

112

SÅ POSE MED PULVER: SÅ KOM POLITIET PÅ BANEN

112

FRUSTRERET FRISØR: - DET ER SKRÆMMENDE

Guldborgsund

DANS I REGNEN OG VÅGN OM NATTEN: DØLLE-MUSIK OFFENTLIGGJORT

Guldborgsund

NU SKER DET ENDELIG

112

VANVITTIG MAND MED MOTORSAV: TRUEDE MED BLODBAD

Erhverv

- DER VIL KOMME FLERE BRUGSLUKNINGER I ÅR

112

GENEREDE BOLIGKVARTER: SÅ RYKKEDE POLITIET UD

112

GRUSOMME ANKLAGER MOD LOKAL MAND

Lokal nyt

NY PLAN: VIL GENANVENDE 80 PROCENT PLASTAFFALD INDEN 2030

112

HUN BLEV OPDAGET: FORSØGTE AT SNYDE I SCAN SELV

Annonce
Annonce
112

UERSTATTELIG BOG STJÅLET UNDER INDBRUD: - DET ER JO SINDSSYGT!

Ugeavisen Guldborgsund

FORENING MED VOKSEVÆRK KLAR TIL SOMMERSÆSON

Indland

FORUDSER TRIST NYT OM SUNDHEDSSEKTOREN

Erhverv

DEN STIGER FOR FJERDE MÅNED I TRÆK

Ugeavisen Lolland

BURGER&BAR PÅ VIN&BRØD

112

BRAND I VÆRKSTED UDVIKLEDE KRAFTIG RØG

112

ANHOLDT PÅ LOLLAND: VÆRDIER FOR 11 MILLIONER BESLAGLAGT I KÆMPE HASHSAG

112

KOKAIN-KONTROL: SÅ MEGET GEMTE HAN

112

BRUGTE ET TON KATTEGRUS: OLIEUDSLIP SKYLDTES INDBRUD

112

BRAND I LADE: - VI FORVENTER AT VI SKAL DERUD IGEN

Lolland

TYSK PAR ÅBNER VANDCENTER

112

GJORDE GÅGADE TIL RACERBANE

112

SKØD TO GANGE MED PISTOL: NU ER HAN VARETÆGTSFÆNGSLET

112

SIRENE PÅ TELEFONEN: DET SKAL DU GØRE