Formandsflugt fortsætter: Nu trækker han sig på Lolland
Henrik Jacobsen har siddet som konservativ formand i fire år, men har brug for mere tid til at koncentrere sig om det politiske arbejde. Foto: Palle Nevad FrandsenFoto: Palle Nevad Frandsen, FT
Først trak formand og næstformand for den konservative vælgerforening i Guldborgsund sig, i aftes fulgte de lollandske efter. Det skete dog uden dramatik.
LOLLAND: To konservative partiforeningsformænd har trukket sig fra deres poster på en uge, og det samme har deres næstformænd. I sidste uge skete det i Guldborgsund, og i aftes formand Henrik Jacobsen og næstformand Anna Arnecke efter på Lolland. Det sket dog helt udramatisk på den lollandske generalforsamling som kun havde samlet en lille trofast skare af de 49 konservative medlemmer.
Jeg frygter at partiet kun fik en plads i byrådet grundet den såkaldte Pape-effekt, og jeg frygter således også, at vi rammes af den samme effekt til næste kommunalvalg.
Henrik Jacobsen
Henrik Jacobsen meddelte med det samme, at han var villig til at blive næstformand, mens Anna Arnecke gerne ville fortsætte i bestyrelsen.
Bestyrelsen havde på forhånd indstillet bestyrelsesmedlem Jens Erik Jørgensen som ny formand, og ingen af de fremmødte agtede at udfordre ham.
For stor tidsoptimist
For den afgående formand blev posten for stor en mundfuld, da han samtidig er partiets eneste medlem af byrådet. Faktisk er det i modstrid mod partiets vedtægter både at være formand for partiet og spidskandidat, men det har Henrik Jacobsen tidligere set stort på - for ham har det været vigtigere at få rejst partiet lokalt, og atter få fodfæste i byrådet.
Annonce
- Jeg havde været for stor tidsoptimist, og byrådsarbejdet fylder så stor en del af min tid, at jeg har været nødsaget til at droppe flere andre opgaver, forklarer Henrik Jacobsen.
Jens Erik Jørgensen har arbejdet tæt sammen med den afgående formand, og er klar til at overtage arbejdet med at lede den lollandske vælgerforening. Foto: Palle Nevad FrandsenFoto: Palle Nevad Frandsen, FT
Nu vil han i stedet for koncentrere sig yderligere om byrådsområdet. I sit indlæg på generalforsamlingen kunne han fortælle, at det lollandske byråd har fået opgjort, hvor meget tid hvert medlem gennemsnitligt bruger på det offentlige hverv, og tallet lyder på 18 timer om ugen - uden forberedelsestid til møderne.
- Det vil ikke være fair overfor hverken bestyrelsen eller partiet, at jeg lader som om jeg har tid til det hele, og så har jeg det i virkeligheden ikke.
Frygter negativ Pape-effekt
Henrik Jacobsen har været formand i fire år, og han ser ikke nødvendigvis positivt på fremtiden for partiet på Lolland.
- Jeg frygter, at partiet kun fik en plads i byrådet grundet den såkaldte Pape-effekt, og jeg frygter således også, at vi rammes af den samme effekt til næste kommunalvalg, og derfor ikke kommer ind, siger han, og peger på en manglende vælgertilslutning til partiet.
Derfor vil han nu hellige sig de næste to år på virkelig at få profileret partiet og få sat et konservativt aftryk i byrådet.
Afgørende valg til juni
Vælgerforeningens nye formand, Jens Erik Jørgensen, har allerede fødderne solidt plantet i det politiske arbejde, da han har plads i den konservative storkreds. Han fortæller, at hans opgave først og fremmest bliver at føre det gode arbejde videre, som den afgående formand har lagt for dagen. Samtidig venter to meget afgørende valg.
Der er selvfølgelig fokus på kommunalvalget om to år, men inden da kan partiet få en indikation af, hvor det står i det politiske landskab.
Annonce
- Europaparlamentsvalget til juni er virkelig en lakmus prøve for partiet i hele landet. Kommer vi ikke ind dernede, så er der behov for at kigge indad, siger Jens Erik Jørgensen.
Den afgående næstformand, Anna Arnecke, var på ferie, og deltog derfor ikke i generalforsamlingen.
Seneste artikler
Udbrændt: - Pludselig stod den bare i flammer
Guldborgsundlisten har fået ekstra tid i partistøtte-sag
Susie Jessen: Mange gode løfter, men hvor er finansieringen?
Knuth: Lars Løkke har svigtet borgerlige vælgere
Spøgelsesbilist på motorvejen: Lastbil kørte mod færdselsretningen
Mest læste artikler
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Lokal svineproducent frygter ny kurs: - Så må vi lukke produktionen
Indisk milliardær forpagter ikonisk kro
Spor blokeret på motorvej
Maribo loppemarked mister lokaler og kan lukke