Det er slut med de ellers meget populære busture for kommunens pensionister.
I flere år er Lolland Kommunes to liftbusser blevet brugt til udflugter til blandt andet Tivoli, julemarkeder og Christiania, eller IKEA, Bilka og Plantorama.
Det er de frivillige på de åbne aktivitets- og træningscentre i Maribo og Nakskov, som har stået for turene og kørt busserne, når plejecentrene ikke selv skulle bruge de hvide busser. 1. januar kan man ikke længere melde sig til en tur ud i det blå i de to liftbusser.
Onsdag var bussen fra Bangshavecentret afsted med fem passagerer ombord til Søllested Bio og Kulturhus for at se Fuld af Kærlighed og bagefter frokost på Café Bita i Nakskov. Torsdag blev den hvide liftbus brugt til årets sidste tur rundt i julepyntede Maribo med Vægter Terkel og sluttede af med julefrokost i Pilgrimshuset.
Busserne kommer til at ruste op i stedet for at blive slidt op.
Helge Rasmussen, frivillig på Bangshavecentret
Stopper til marts
Annonce
Helge Rasmussen har været frivillig på Bangshavecentret de seneste fem år, men til generalforsamlingen til marts næste år er det slut for hans vedkommende, varsler han.
Det er den sidste køreseddel Helge Rasmussen udfylder. Fra Nytår er det slut med, at frivillige kører pensionister ud i det blå. Foto: Anna C. MøhlAnna C. Møhl
Han var aktiv, da den såkaldte Rollatorbanden i efteråret med demonstration, bannere og underskrifter forsøgte at forhindre, at fire frivillighedskoordinatorers stillinger på plejecentrene i Maribo, Holeby, Rødby og Nakskov skulle nedlægges.
Allerede dengang var han vred over, at stillingerne skulle nedlægges og at de frivillige skal varetage meget af det arbejde, som hidtil har været lønnet. Oven i dét kommer så, at det fra nytår er definitivt slut med de populære pensionistture.
I november var der så stor efterspørgsel på at besøge Christiania, at liftbussen måtte til København tre gange. Foto: Anna C. MøhlAnna C. Møhl
- Dem, der plejer at tage med på vores udflugter, vil blive triste og ensomme, når de bare sidder alene derhjemme. Det er så kedeligt alt sammen, siger han.
Kommer til at ruste op
Ifølge Helge Rasmussen bruger Bangshavecentret bussen en, måske to dage om ugen. De andre dage har de frivillige mulighed for at køre pensionister fra hele kommunen ud i det blå i liftbusserne.
- Busserne kommer til at ruste op i stedet for at blive slidt op, forudser Helge Rasmussen.
Tilbage er to liftbusser, der holder til i Rødby og Holeby. Den ene er ejet af Liftbussens Venner og den anden af en forening. De to busser vil fortsat kunne fragte Lollands pensionister til og fra julemarkeder og indkøbscentre.
Onsdag var fem pensionister på tur til Søllested Bio og så frokost i Nakskov. Det bliver den sidste tur, hvor Helge Rasmussen sidder bag rattet. Foto: Anna C. MøhlAnna C. Møhl
Holder stille
Jan Bentø, der er chauffør på mange af turene, er ærgerlig over, at de frivillige ikke længere kan give pensionisterne en god oplevelse.
Annonce
- Dem, der sidder i kørestole, kommer jo ingen steder i dagligdagen. Deres pårørende har ikke mulighed for at få en stor kørestol ind i en almindelig bil, siger han.
Han undrer sig over, hvorfor busserne skal holde stille i stedet for at blive brugt til gavn og fornøjelse for kommunens ældre borgere.
- Jeg synes det er forfærdeligt, at de ældre ikke må komme på udflugt. Oplevelserne er noget ser frem til og har stor glæde af, siger Jan Bentø.
Seneste artikler
250 frivillige sendte de første af 10.000 løbere godt afsted
Næsgaard-elever løber med i stor stil: - Broløbet er once-in-a-lifetime
Karin har fulgt brobyggeriet fra første parket: Søndag rykker folkefesten ind i Orehoved
Kirsten Sydendal i jubel over ø-planer: - Det er første gang, jeg ser ø-færgerne nævnt
Fra storbylivet i Shenzhen til Sydfalster: Claudia og Kun har forelsket sig i Væggerløse
Mest læste artikler
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Kronprinsen til stor brofest
Nabo taber klagesag om kæmpe solcelleanlæg
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse