Lollands kænguru-mysterium lever stadig: Én er død – en anden hopper videre
Den 19. november blev en kænguru fanget på kamera i en have i Søllested. Nu er den død. PrivatfotoPrivatfoto
Over de seneste år har der været mange meldinger om vilde kænguruer på Lolland. For nylig er en kænguru blevet påkørt og dræbt i Søllested. Efterfølgende er en kænguru blevet spottet på fri fod.
Børnesangen om pungdyret på spring har i dén grad haft gang på den lollandske jord de seneste år.
Folketidende har tidligere skrevet om flere observationer af kænguruer, eller wallabies, som - måske lidt overraskende - sagtens kan klare sig gennem den danske vinter, hvilket biolog Anne Sofie Meilvang fra Dyrenes Beskyttelse tidligere har fortalt.
Flere teorier har floreret blandt lokale, men et af de største mysterier har været, om der lever mere end én kænguru i det fri. Meget kan tyde på, at det, i hvert fald indtil i søndags, var tilfældet.
Død i Søllested
Annonce
Mange af observationerne de seneste to års tid er sket i og omkring Nakskov og på Nordvestlolland, mens der tilbage i januar 2023 blev spottet en kænguru i området ved Øster Ulslev i den anden ende af Lolland. Det menes, at en kænguru på et tidspunkt er sluppet løs i netop Øster Ulslev-området.
På det seneste er der set en kænguru flere gange i Søllested knap 10 kilometer øst for Nakskov. I søndags skete så det, der ikke måtte ske.
- Kænguruen eller wallabyen kan have levet på Lolland i mange år. Bt.dk skrev nemlig om en kænguru i Øster Ulslev helt tilbage i 2014, og at denne skulle have levet på Lolland i så mange år, mente biolog ved Dyrenes Beskyttelse, Anne Sofie Meilvang, var "meget imponerende."
- Dagen efter skrev Folketidende om, at Pia Errebo også havde set en kænguru i Øster Ulslev nogenlunde samtidig med, at Leif Kristiansen tog billeder af en kænguru i Købelev, og det åbnede op for, at der måske ikke er en, men to kænguruer på Lolland.
- En uge efter forklarede Camilla Husted Steinfurth, der er zoolog i Guldborgsund Zoo og Botaniske have, at det formentlig var wallabies, som levede på Lolland.
I ugerne op til kænguruens død i Søllested har en lokal borger ved navn Kasper, der ikke ønsker sit efternavn frem, forsøgt at indfange den.
- Den er kommet meget i min have, og jeg så den for første gang for to-tre uger siden. Jeg har givet den mad og forsøgt at fange den. Jeg kunne komme tæt på den. Først, når jeg var 10 meter fra den, hoppede den sin vej, fortæller han.
Videoen viser kænguruen i Kaspers have i Søllested:
Annonce
Han havde forsøgt at fange den ved at lokke den ind i en løbegård til kaniner.
- Der havde vi lagt mad ind og prøvet at lave en låseanordning, men det virkede ikke. Den har været derinde og hente maden uden at blive fanget, forklarer han.
Han gætter selv på, at der er tale om kænguruen, der tidligere har huseret ved Øster Ulslev over 30 kilometer fra Søllested.
Kænguru i Nakskov
Efter kænguruens død søndag er en anden blevet spottet i det fri.
Torsdag morgen skrev en kvinde i facebookgruppen "Nakskov", at en kænguru var hoppet lige ud foran hendes bil ved Løjtoftevej i Nakskov.
En anden bruger i kommentarsporet mener, at der må være tale om den, der har holdt til på Nordvestlolland i flere år efter at have set billeder af den, der blev kørt ned i Søllested.
Artiklen fortsætter efter billedet...
Billedet her stammer fra Birket og er taget i december 2023. Wallabyen på billedet skulle efter sigende være "Wally", som ikke er den wallaby, der blev kørt ned i Søllested. PrivatfotoPrivatfoto
"Det er den fra Torrig/Kragenæs og Birket af. Det billede der lå i Søllested gruppen, det var nemlig ikke den herude fra. Dejligt at Wally lever!" lyder det i kommentaren om den lille wallaby, der er blevet så normal en del af hverdagen på de kanter, at den har fået kælenavnet "Wally".
Det er uklart, hvor kænguruerne stammer fra. Helt tilbage i 2014 var der meldinger om en kænguru, der slap løs ved Øster Ulslev. Om der, 10 år senere, er tale om den samme, vides ikke.
Annonce
Hvis du ved du noget om kænguruerne på Lolland eller ligger inde med billeder og/eller video, er du meget velkommen til at kontakte os på nyhedsdesk@folketidende.dk.
Seneste artikler
To cirkusser, to jubilæer og masser af løjer
Ny ejer: Maglebrænde-slagteren genopstår
Politidirektør rejser: - Jeg har selv søgt jobbet
Annonce: Bliv klogere på fordelene ved en alarm i hjemmet
To byer får grønt lys til nye almene boliger
Mest læste artikler
Nu indtager de Bjørneskoven
Vinden rusker: Fraråder vindfølsomme køretøjer
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser
Ældreformand: Rystende besparelser