Krigsskibe på Lolland? Skibsdirektør: Det bliver alt for dyrt
Hans Schneider, der er direktør i Danske Patruljeskibe, har været på besøg på elementfabrikken i Rødbyhavn. Foto: Nicoline Kjems-Krognos/Ritzau Scanpix
Nicoline Kjems-Krognos
Direktøren for Danske Patruljeskibe har set nærmere på elementfabrikken i Rødbyhavn, men den vil kræve en dyr ombygning for at kunne bygge komplette krigsskibe.
- Jeg har besøgt faciliteten dernede.
Sådan siger Hans Schneider, der er administrerende direktør for konsortiet Danske Patruljeskibe, som skal bygge arktiske patruljeskibe til Søværnet og også gerne vil påtage sig opgaven med at bygge fregatter.
”Faciliteten” er elementfabrikken i Rødbyhavn, og besøget blev gennemført for at vurdere, om fabrikken kan bruges til at bygge krigsskibene fra bunden.
Lolland-borgmester Holger Schou Rasmussen (S) fortalte for nylig, at flere aktører i våbenindustrien har taget kontakt til Lolland Kommune for at afsøge muligheden for at bygge blandt andet krigsskibe på øen.
Men det vil blive en meget dyr omgang, hvis skibene skal bygges fra bunden på elementfabrikken, vurderer Hans Schneider.
- Over det sidste halvanden år har vi arbejdet på at afdække hele den danske leverandørkæde i forhold til bygning af større flådeenheder. I den forbindelse var det naturligt at kigge på den her facilitet, fordi når man kigger på den på et billede, så tænker man, at der virkelig er nogle muligheder her. Derfor var det helt naturligt for os at besøge den og kigge på, om det havde nogen gang på jord, fortæller Hans Schneider.
- Men analysen viste desværre, at ombygningerne ville have en karakter, hvor vi havde svært ved at se meningen, tilføjer han og forklarer, at det vil kræve en ombygning af fabrikken.
Og det er ikke ”bare lige”.
- Det vil være en massiv ombygning, som efter vores vurdering vil koste cirka det samme som at bygge nye faciliteter. Altså faciliteterne er ikke, som de står i dag, velegnede til at samle hele skibet, fortæller han.
Det vil være en massiv ombygning, som efter vores vurdering vil koste cirka det samme som at bygge nye faciliteter.
Hans Schneider, administrerende direktør, Danske Patruljeskibe K/S
Samles i Esbjerg
Hvad problemerne med de nuværende haller og dokker er, ønsker han ikke at uddybe. Men han afviser ikke, at elementfabrikken alligevel kan bruges i forbindelse med bygningen af krigsskibene.
Danske Patruljeskibe har nemlig valgt en model, hvor skibene samles af moduler - ”byggeklodser” - som kan bygges forskellige steder i Danmark for til sidst at blive samlet i Esbjerg.
- Modulerne kan sådan set bygges hvor som helst i Danmark, hvor der er en brugbar facilitet, som ikke behøver at være superavanceret, fordi det jo er mindre blokke. Så en underleverandør - det kan også være en eksisterende, som har brug for noget mere plads - kan vælge at etablere sig i faciliteterne dernede. Det er der ikke nogen hindring for. Det afgørende er at undgå flaskehalse, så cirka halvdelen af værditilvæksten skal ligge ude i landet, og den sidste halvdel i Esbjerg, siger Hans Schneider.
Han forklarer, at Esbjerg er valgt, fordi der er den nødvendige infrastruktur og arbejdskraft, der kan få det til at lykkes, og at Esbjerg har status som Nato-havn.
Danske Patruljeskibe forventer, at arbejdet med at bygge patruljeskibene vil begynde i slutningen af 2026, hvor stålet skal skæres til. Efter planen skal det første skib leveres i 2029.