Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
9
Billeder
BILLEDSERIE: På Red Barnets sommerlejr var der besøg af kælegrisen Brunhilde, som blev kysset og kælet for.
Den canadiske minigris Brunhilde på fem måneder fandt sig godt til rette i spotlightet på Red Barnets sommerlejr i Feriekolonien Stødby Strand på det sydlige Lolland.
Her fortalte Brunhildes ejer, Else Marie Kristensen, den kendte historie om pandekagen, som efter at være sluppet forbi blandt andet syv sultne unger, en kat og en bedstefader til slut ender med at blive spist af en udspekuleret gris.
Om Brunhilde også fik en pandekage senere på dagen, melder historien intet om. Men grisebassen blev overdænget med kys af både børn og voksne og virkede ganske tilfreds.
Else Marie Kristensen tager rundt i landet med sine Eventyrlige Grisefortællinger og var inviteret til sommerlejrens første dag.
40 voksne og børn er i år med på Red Barnets femte sommerlejr, som blandt andet byder på tur til Fejø, hvor der skal smages på kager på Fejø Mølle.
Læs mere i fredagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
KOMMENTARER