29. februar bliver årets bodilpris uddelt af Danske Filmkritikere. Her kan du se de nominerede.
Bodilprisen bliver i år uddelt 29. februar ved et gallashow på Folketeatret i København. Prisen er Danmarks ældste filmpris og hylder filmårets dygtigste inden for dansk og international film.
Ud over følgende kategorier bliver priserne "Bedste manuskript", "Bedste fotograf", "Æres-Bodil", "Sær-Bodil" og "Henning Bahs-prisen", som går til en scenograf, uddelt.
Her er de nominerede til Bodilprisen 2020:
Bedste danske film:
* "Cutterhead" (instruktør Rasmus Kloster Bro).
* "De frivillige" (instruktør Frederikke Aspöck).
* "Dronningen" (instruktør May el-Toukhy).
* "Før frosten" (instruktør Michael Noer).
* "Onkel" (instruktør Frelle Petersen).
Bedste kvindelige hovedrolle:
* Christine Sønderris ("Cutterhead").
* Jette Søndergaard ("Onkel").
* Lisa Carlehed ("Til vi falder").
* Trine Dyrholm ("Dronningen").
* Victoria Carmen Sonne ("Usynligt hjerte").
Bedste mandlige hovedrolle:
* Esben Smed ("Ser du månen, Daniel").
* Jacob Lohmann ("De frivillige").
* Jesper Christensen ("Før frosten").
* Mohammad Ismail Mohammed ("Danmarks sønner").
* Zaki Youssef ("Danmarks sønner").
Bedste kvindelige birolle:
* Asil Mohamad Habib ("Danmarks sønner").
* Christiane Gjellerup Koch ("Ser du månen, Daniel").
* Clara Rosager ("Før frosten").
* Sofie Torp ("Ser du månen, Daniel").
* Tuva Novotny ("Selvmordsturisten").
Bedste mandlige birolle:
* Anders Matthesen ("De frivillige").
* Gustav Lindh ("Dronningen").
* Kresimir Mikic ("Cutterhead").
* Magnus Krepper ("Dronningen").
* Peter H. Tygesen ("Onkel").
Bedste ikke-amerikanske film:
* "Kapernaum" (instruktør Nadine Labaki).
* "Parasite" (instruktør Bong Joon-ho).
* "Smerte og ære" (instruktør Pedro Almodóvar).
* "Sorry We Missed You" (instruktør Ken Loach).
* "The Favourite" (instruktør Yorgos Lanthimos).
Bedste amerikanske film:
* "First Reformed" (instruktør Paul Schrader).
* "Joker" (instruktør Todd Philips).
* "Marriage Story" (instruktør Noah Baumbach).
* "Once Upon a Time in Hollywood" (instruktør Quentin Tarantino).
* "The Irishman" (instruktør Martin Scorsese).
Bedste dokumentarfilm:
* "Et ægte par" (instruktør Emil Langballe).
* "Forglem mig ej" (instruktør Sun Hee Engelstoft).
* "Håbets ø" (instruktør Sidse Torstholm Larsen & Sturla Pilskog).
* "Q's Barbershop" (instruktør Emil Langballe).
* "Western Arabs" (instruktør Omar Shargawi).
Arbejdernes Landsbank Talentprisen:
* Jesper Fink, manuskriptforfatter ("Før frosten").
* Louise McLaughlin, fotograf ("Harpiks").
* Rasmus Kloster Bro, instruktør ("Cutterhead").
* Sofie Torp, skuespiller ("Ser du månen, Daniel").
* Ulaa Salim, instruktør ("Danmarks sønner").
Kilde: Danske Filmkritikere.