Annonce
Royal Run

Billetterne blev revet væk: Og de fik de to første

Jette og Thomas har deltaget to gange før i Royal Run Foto: Privat
Jette Bøgvad og Thomas Jensen fra Vordingborg var de første to på tilmeldingssiden, som tilmeldte sig årets Royal Run i Nykøbing.

10.000 løbere er klar til årets Royal Run i Nykøbings gader, hvor de alle enten gående eller løbende skal igennem en af de tre distancer på enten one mile, fem eller ti kilometer.

Interessen for et løbenummer i Nykøbing var enorm, og allerede i starten af februar måned kunne arrangørerne hænge den røde lampe ud og melde udsolgt.

De to første, der drønede igennem tilmeldingsprocessen og sikrede sig to løbsnumre til Royal Run, var Jette Bøgvad og Thomas Jensen fra Vordingborg.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selvom deres ambition ikke var at være hurtigt ude for at få en plads, så er parret glade for, at de er med til start i Nykøbing mandag. Hvilket i øvrigt er tredje gang, de deltager i Royal Run-arrangementet.

- Det hele startede for mig i 2018, da Royal Run første gang blev afviklet. Jeg sagde, at min målsætning var, at jeg til næste år havde lært at løbe 10 kilometer og kunne deltage i løbet i 2019, fortæller Jette Bøgvad.

- Og det lykkedes, så min kæreste og jeg løb 10 kilometer i 2019 inde i København. Og så løb vi igen i Næstved sidste år.

Parret var ikke i tvivl om, at de skulle løbe igen i år, og derfor faldt valget på Nykøbing, fordi det er tæt på deres egen base i Vordingborg.

Fantastisk stemning på ruten

Som de efterhånden garvede Royal Run-løbere de er, forsøger de at fortælle førstegangsløberne, hvad de kan se frem til 2. Pinsedag.

- Stemningen på hele ruten. Jeg var lige ved at sige, at folk sidder med øl og chips langs hele ruten, hele vejen rundt og hepper på én. Vi får jo et startnummer, hvor vores navn står på, så folk hepper og råber 'Kom så Jette', når man kommer forbi, fortæller hun og bakkes op af kæresten.

Når man spørger Thomas Jensen, hvad han glæder sig mest til på dagen, så er svaret ganske simpelt.

- For mit vedkommende, var jeg lige ved at sige, så glæder jeg mig mest til, at det er overstået. Normalt giver løb mig ikke noget, men når det så endelig skal være, så synes jeg, at det er federe, når man løber med andre. Så holder man motivationen, og så er det jo også sjovt at prøve, at folk langs ruten hepper på en.

For Jettes vedkommende er forventningen til dagen meget rettet mod kontoreleven fra arbejdet, som for første gang i år skal deltage i Royal Run og har brugt tid på at træne sig op til det, efter hun havde hørt Jette fortælle om det. De to løber derfor sammen i år.

- I år løber jeg fem kilometeren, fordi det var det, hun havde mod på i år. Så jeg glæder mig mest til at se, når hun kommer i mål. Det hun har brugt så meget energi på at træne sig op til. Så selvfølgelig håber jeg på, at hun gennemfører.

Kolleger deltager også

Også Thomas Jensen har flere kolleger fra sit arbejde, som slår vejen forbi Nykøbings gader mandag, og det glæder også ham.

- Det er fedt, at flere kolleger deltager, så har man ligesom noget fælles ud over det arbejdsmæssige, når man også ses på en anden måde, så jeg føler, at man får et bedre forhold til dem.

- Det gode ved løbet er også, at det er lokalt, så det er ikke kun kolleger, man møder. Lige pludselig dukker der venner op, som man har rundt omkring, men som man ikke vidste skulle deltage, og det er for mig også en god del af det ved at deltage.

I år 'nøjes' de to med at løbe 5 kilometeren. De to andre gange har det dog været den fulde distance på ti kilometer, der har været på programmet for dem begge.

Foto: Privat
  • Jette og Thomas har deltaget to gange før i Royal Run Foto: Privat
  • Foto: Privat
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Annonce
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Lolland-Falster

Smadrede rekorden: - Det gik over al forventning

Erhverv

Bekræfter butik i Stubbekøbing: Har været på vores radar længe

Lolland

Nu er Lollands største lynladestation åbnet

Lokal nyt

Voldsom stigning: Så meget vil det koste at sende et brev

Guldborgsund

Karoline gik juleamok: Brugte 175.000 perler!

Guldborgsund

Rema 1000 afslører åbningsdag og købmandspar

Guldborgsund

- Det her er det mest unikke projekt, jeg nogensinde har hørt om

Lokal nyt

Lokale forfattere vinder pris i Kasakhstan

Erhverv

Vestas fyrer - men vil ansætte flere i Nakskov

Lokal nyt

Nu er der dom i Peter Madsen-sag

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Politik

Tidligere fagforeningsboss er lokal spidskandidat

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Annonce
Julehjælp

Slog rekorden: Her er Mettes indsamlings-fif

Trafik

Kæmpe-forsinkelser: Lammet af "omfattende signalfejl"

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Vejret

Kraftigt snevejr skyld i flere færdselsuheld

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Lokal nyt

Direktør løfter sløret for zoo-fremtid

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Guldborgsund

Kanyler, bilbatteri og byggeaffald lå gemt ved lokal strand

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Erhverv

Business Lolland-Falster stifter investeringsselskab

Lolland

Nu har folket talt: Et af Danmarks bedste bagerier ligger på Lolland

Annonce
Annonce
112

Kvinde stoppet med amfetamin og joints i bilen

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

Vejret

- Vi forventer, at det tager til

Nykøbing

Lækkersulten tyv: 40 minutter senere bankede de på hans dør

Indland

Dyrenes Beskyttelse: Derfor skal du droppe foderbrættet

Indland

Medie: Tusindkronesedlen kan blive fortid i Danmark

Nakskov

Kan det ikke sælges, ender det med den dyreste løsning

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag

Samfund

Efter trist rekordår: - Der er et enormt behov

Guldborgsund

Fire turistaftaler er i hus og han er i dialog med flere

Guldborgsund

- Det er et stort boost: Million til Madens Folkemøde