Annonce
Lolland

BOREBILLER RASERER: GÆST GIK GENNEM GULVET

Formand for Museum Polakkasernen Torsten Elsvor med en af gulvbrædderne, som er blevet godt gnasket igennem af borebillernes larver. Foto: Birgitta Andersen
Museum Polakkasernen er under angreb af borebiller.

TÅGERUP: På Museum Polakkasernen i Tågerup knokler en lille håndfuld frivillige for at fortælle en vigtig del af Lolland-Falsters historie.

Men nu er formidlingen af de polske roepigers arbejde på Lolland under angreb. Og skurken i den fortælling er en lille bitte bille, der kan forsage store ødelæggelser.

Knasende lyd

I efteråret havde polakkasernen besøg af en gymnasieklasse fra Nakskov. Pludselig lød der en høj knasende lyd, da en af gymnasiedrengene gik gennem de 112-år gamle gulvbrædder på førstesalen.

- Han gik gennem med benet, og da han trak det op igen, var der jo et stort hul i gulvet, forklarer formanden for DSI Museum Polakkasernen, Torsten Elsvor, om den unge mands uheldige oplevelse.

Det lokale snedker- og tømrerfirma Jens Ibsen fra Tågerup er nu i gang med at hive alle de angrebne gulvplanker ud af polakkasernen. Nu kan man virkelig se, at larverne har haft en fest. Foto: Torsten Elsvor

Han glæder sig over, at der ikke skete noget med gæsten.

- Det kunne jo være gået meget værre, hvis der havde været en stor gruppe på besøg, siger han.

Porøse gulvplanker

Det blev besluttet at lukke museet for besøg med det samme.

- Sikkerheden går frem for alt, konstaterer Elsvor, der kunne glæde sig over, at det var i lavsæsonen, uheldet skete.

Sikkerheden går frem for alt

Torsten Elsvor, formand for Museum Polakkasernen

Ved nærmere eftersyn kunne en arkitekt se, at gulvplankerne, der har ligget i kasernen, siden Lungholm byggede den i 1911, var helt porøse. I træet var der hundredevis af små huller lavet af de larver, som er afkommet af de frygtede borebiller. Larvernes absolutte yndlingsret er træ, og en lille hær af laver kan gnaske et helt hus fra hinanden på nul komma fem.

Så galt er det dog ikke gået på polakkasernen.

Der var nogen steder, som ikke var så slemt angrebet. Men andre planker hang jo kun sammen på grund af malingen

Torsten Elsvor, formand for Museum Polakkasernen

- Der var nogen steder, som ikke var så slemt angrebet. Men andre planker hang jo kun sammen på grund af malingen. Og så var der jo ingen vej uden om. Hele gulvet skal skiftes, fortæller Torsten Elsvor.

Borebillen er ganske lille, men har fået store bygninger til at falde. Foto: Torsten Elsvor

Fakta om borebillen

En borebille er et lille insekt, som lever af træ. Borebillen borer i træ, som navnet antyder, men faktisk er det borebillens larver, også kaldet træorme, der borer og æder træet.

Borebillen lægger sine æg uden på træets overflade, hvorefter larverne borer sig ned i træet, når de udklækkes.

Borebiller i træ lever længere tid indendørs end udendørs i naturen, og borebiller lever bedst i træ, som har en høj luftfugtighed.

Borebiller kendetegnes ved deres brune farve og sorte punkt-striber ned over kroppen. Borebillerne bliver som regel mellem 3-6 mm lange, men trods deres lille størrelse, kan de gøre stor skade.

Museum Polakkasernen
Annonce

Dyrt gulvprojekt

Museet drives som en selvejende institution af frivillige, og får et kommunalt tilskud på 6.734 kroner årligt, fondsmidler og entreindtægter til at drifte den gamle polakkaserne.

- Vi havde fået en arv, som vi havde øremærket til en udskiftning af det dyre oliefyr med en luft-til-vand varmepumpe. Og vi drømte også om et solcelleanlæg. Men nu går pengene til gulv i stedet. Det er jo brand ærgerligt, lyder det fra formanden.

Figurerne, der normalt formidler historien om de polakker, som kom op til Lolland for at arbejde i roerne i starten af det 20. århundrede, er nu dækket over, mens krigen føres mod borebillerne. Foto: Birgitta Andersen

Den unge mands uheld blev dog også til polakkasernens held, da angrebet derfor blev opdaget i tide til, at kasernen kunne søge den lokalt forankrede "Møenbogaardfonden" om støtte til udskiftningen af gulvet i december. Fonden kvitterede med årets største donation.

- Vi er dybt taknemmelige over, at fonden har besluttet at donere 80.000 kroner som hjælp til udskiftningen af gulvet, siger Elsvor om projektet, der kommer til at koste tæt på 300.000 kroner.

Formand Torsten Elsvor og frivillig Erik Jensen har erkendt, at det ikke bare lige er sådan at lægge gulv i en fredet bygning. Gulvbrædderne skal være skåret i ét langt stykke. Og den slags brædder koster "spidsen af en jetjager". Foto: Birgitta Andersen
Annonce
112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Annonce
Annonce
112

SE VIDEO: - NÅR BRANDEN GÅR OP I TAGET, GÅR DET STÆRKT

112

UTRYGGE BEBOERE: VOLDSOM RØG OG VARME

112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Lolland

- ALLE MINE BEDSTE VENNER ER FRA LOLLAND

112

FULDE BILISTER GØR GADERNE FARLIGE

Guldborgsund

NU FORBYDER GULDBORGSUND DET OGSÅ

112

BILBRAND VAR TÆT PÅ AT SPREDE SIG

Sport

SMADRER RUMÆNERE - NFH I EUROPÆISK FINAL4

112

INDSATTE AMOK: STUKKET MED SMØRKNIV

112

STØRRE FORURENING: BRANDFOLK BRUGTE ET TON KATTEGRUS

112

15 ÅR GAMMEL DRABSSAG DUKKEDE OP IGEN

Udland

KVINDE BAG SKOLESKYDERI: FLERE DØDE BØRN OG VOKSNE

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

Lolland

STRØMMEN FORSVANDT I NAKSKOV: ÅRSAG UKENDT

Indland

REGLER TJEKKES EFTER KRÆFTSAG: - DET HER ER ET VIGTIGT OMRÅDE

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Annonce
Erhverv

HAR DU OGSÅ FÅET FLERE PENGE? DANSKERNES OPSPARING VOKSER

Vejret

KOLD OG VARM LUFT I KAMP OM AT STYRE UGENS VEJR

Politik

HAN BLIVER MÅSKE KANDIDAT TIL EUROPA-PARLAMENTSVALGET

Guldborgsund

ADVARER: PLETVIS GLATTE VEJE

112

NYT REGISTER SKAL MINDSKE ANTALLET AF INDBRUD

lolland

FRANSK SOIRÉ PÅ SALON SVUPSAK

Ugeavisen Guldborgsund

GÅ EN TUR FOR SVANEVIG HOSPICE 1. APRIL

Erhverv

DYBT GODNAT? SKAL VINKE FARVEL TIL 15 MIO OM ÅRET

Erhverv

5000 KRONER I DUSØR GIVES: SKAF OS MERE ARBEJDSKRAFT

Lokal nyt

- HAR ALDRIG SET EN I 40 ÅR SOM NATURFOTOGRAF

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Lolland

KEN OG CHRISTINA KØRER GÆSTERNE TIL DERES KRO - OG HJEM IGEN

Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Erhverv

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Indland

BAKTERIER I MEDICIN: HER ER ÅRSAGEN

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

112

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Annonce
Annonce
Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

Ugeavisen Guldborgsund

TONIES BAKERY MED SMØRREBRØD OG LEGEPLADS

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Indland

FRIST FORLÆNGES: DISSE UDLÆNDINGE KAN SØGE OM OPHOLDSTILLADELSE

Ugeavisen Lolland

SÅDAN FIK RASK SIN SUCCES GENNEM 25 ÅR

Sport

EFTER TURBULENT UGE: - VI ER IKKE ROBOTTER

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT