Annonce
Lolland

LOLLANDSKE FOLKESKOLER UNDER LUP

STUK overvejer, om Lolland Kommune skal pålægges at udarbejde en handlingsplan. Arkivfoto: Anders Knudsen
Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har bedt om en redegørelse for skolevæsenet i Lolland Kommune på grund af bekymring for kvaliteten.

LOLLAND: Seks ud af ni folkeskoler i Lolland Kommune er aktuelt under tilsyn, og det har fået Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK) til at bekymre sig om kvaliteten i kommunens skolevæsen. Det fremgår af en orientering på børne- og skoleudvalgets seneste udvalgsmøde.

I september sidste år holdt STUK et møde med Lolland Kommune, hvor styrelsen beskrev sine bekymringer og orienterede om styrelsens sanktionsmuligheder. Herunder muligheden for, at kommunalbestyrelsen kunne blive pålagt at udarbejde en handlingsplan i tilfælde af vedvarende dårlig kvalitet i skolevæsenet.

Stribevis af konkrete spørgsmål til kommunen

I november sidste år bad STUK derefter Lolland Kommune om en redegørelse, som skulle indeholde kommunens vurdering af: 1. Udfordringsbilledet 2. Kommunens organisering og styring af skolevæsenet 3. Mål og forventninger 4.  Indsatser. Disse fire punkter, som både omhandler almen og specialområdet, blev detaljeret uddybet med en lang række konkrete spørgsmål.

STUK ville for eksempel have svar på, hvordan Lolland Kommune forholder sig til udfordringerne i skolevæsenet samlet set og skole for skole, hvordan en lukning af Holeby - og Horslunde Landsbyordninger forventes at ville påvirke elevernes faglige udvikling og trivsel, og hvad der gøres for at højne andelen af lærere med de rette kompetencer, samt sikre fastholdelse af ledere, lærere og andre relevante medarbejdere på skolerne.

Annonce

Anerkender styrelsens bekymring

Skole og Dagtilbud i Lolland Kommune afleverede sin redegørelse i januar i år, og af den fremgår det, at:

- Lolland Kommune tager kvalitetsdagsordenen alvorligt og anerkender fuldt ud det bekymringsbilledet, som STUK tegner.

Herefter leveres et tretten sider langt svar med gennemgang af blandt andet de senere års ændringer i strukturen og indsatser med mere. I redegørelsen henvises desuden til et "Bilag 1", som omhandler bekymringsbilledet for de enkelte skoler. Dette bilag er ikke vedlagt sagen. Folketidende har derfor bedt om aktindsigt.

Ifølge referatet har børne- og skoleudvalget taget orienteringen til efterretning.

Derfor er STUK bekymret:

  • Seks ud af ni folkeskoler er udtaget i Kvalitetstilsynet.
  • De tre resterende skoler har bekymrende resultater i en eller flere af Kvalitetstilsynets indikatorer i screeningen for skoleåret 2020/21.
  • I skoleårene 2017/18-2020/21 ligger en høj andel af kommunens skoler i bund 10 procent på resultater af både de bundne prøver og nationale test.
  • I skoleårene 2017/18-2020/21 ligger ingen af kommunens fem skoler med udskoling med resultater signifikant over den socioøkonomiske reference for afgangsprøverne. Det vil sige, at samlet set har ingen af eleverne på de fem skoler præsteret bedre end forventet i forhold til sammenlignelige elever på landsplan.
  • I skoleårene 2019/20 og 2020/21 er resultaterne for to af de fem skoler med udskoling, signifikant under den socioøkonomiske reference for afgangsprøverne. Det vil sige, at samlet set har eleverne på de to skoler præsteret dårligere end forventet i forhold til sammenlignelige elever på landsplan.
  • Kommunen har på landsplan den laveste andel elever, der går på en almen folkeskole.
  • Kommunen har en kompetencedækning på 76,7 procent.
  • Styrelsens data for skoleåret 2020/21 viser en prøveaflæggelse for Specialskolen Lolland på 0,0 procent.
  • Styrelsen har ultimo oktober modtaget data for skoleåret 2021/2022 for landets folkeskoler og er i gang med at analysere data for de enkelte skoler. Af data fremgår blandt andet, at generelt er resultaterne på de nationale test på kommuneniveau blevet dårligere fra 2020/21 til 2021/22, og resultaterne i afgangsprøver og trivselsmålingen på kommuneniveau svarer generelt til det foregående år.
Kilde: Brev fra STUK til Lolland Kommune 24. november 2022.
Annonce
112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Annonce
Annonce
112

SE VIDEO: - NÅR BRANDEN GÅR OP I TAGET, GÅR DET STÆRKT

112

UTRYGGE BEBOERE: VOLDSOM RØG OG VARME

112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Lolland

- ALLE MINE BEDSTE VENNER ER FRA LOLLAND

112

FULDE BILISTER GØR GADERNE FARLIGE

Guldborgsund

NU FORBYDER GULDBORGSUND DET OGSÅ

112

BILBRAND VAR TÆT PÅ AT SPREDE SIG

Sport

SMADRER RUMÆNERE - NFH I EUROPÆISK FINAL4

112

INDSATTE AMOK: STUKKET MED SMØRKNIV

112

STØRRE FORURENING: BRANDFOLK BRUGTE ET TON KATTEGRUS

112

15 ÅR GAMMEL DRABSSAG DUKKEDE OP IGEN

Udland

KVINDE BAG SKOLESKYDERI: FLERE DØDE BØRN OG VOKSNE

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

Lolland

STRØMMEN FORSVANDT I NAKSKOV: ÅRSAG UKENDT

Indland

REGLER TJEKKES EFTER KRÆFTSAG: - DET HER ER ET VIGTIGT OMRÅDE

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Annonce
Erhverv

HAR DU OGSÅ FÅET FLERE PENGE? DANSKERNES OPSPARING VOKSER

Vejret

KOLD OG VARM LUFT I KAMP OM AT STYRE UGENS VEJR

Politik

HAN BLIVER MÅSKE KANDIDAT TIL EUROPA-PARLAMENTSVALGET

Guldborgsund

ADVARER: PLETVIS GLATTE VEJE

112

NYT REGISTER SKAL MINDSKE ANTALLET AF INDBRUD

lolland

FRANSK SOIRÉ PÅ SALON SVUPSAK

Ugeavisen Guldborgsund

GÅ EN TUR FOR SVANEVIG HOSPICE 1. APRIL

Erhverv

DYBT GODNAT? SKAL VINKE FARVEL TIL 15 MIO OM ÅRET

Erhverv

5000 KRONER I DUSØR GIVES: SKAF OS MERE ARBEJDSKRAFT

Lokal nyt

- HAR ALDRIG SET EN I 40 ÅR SOM NATURFOTOGRAF

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Lolland

KEN OG CHRISTINA KØRER GÆSTERNE TIL DERES KRO - OG HJEM IGEN

Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Erhverv

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Indland

BAKTERIER I MEDICIN: HER ER ÅRSAGEN

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

112

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Annonce
Annonce
Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

Ugeavisen Guldborgsund

TONIES BAKERY MED SMØRREBRØD OG LEGEPLADS

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Indland

FRIST FORLÆNGES: DISSE UDLÆNDINGE KAN SØGE OM OPHOLDSTILLADELSE

Ugeavisen Lolland

SÅDAN FIK RASK SIN SUCCES GENNEM 25 ÅR

Sport

EFTER TURBULENT UGE: - VI ER IKKE ROBOTTER

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT