Annonce
Saxkjøbing Avis

En weekend i kulturens tegn

Lørdag aften drejer det sig om kunst og jazz i orgelmuseet leveret af henholdsvis far og søn - Stige Weye og Kasper Tranberg. Arkivfoto: Anders Knudsen
Et hav af arrangementer med alt fra udstillinger og koncerter til foredrag og cabaret præger Nysted lørdag og søndag.

NYSTED: Lokale foreninger, gallerier, menighedsrådet, museer, spillesteder mv. inviterer til en begivenhedsrig kulturweekend i Nysted i dagene 11. og 12. juni.

Lørdag klokken 13 kan man i biblioteket møde forfatter Jens Vilstrup, der er højaktuel med romanen Lalandia, der foregår i Nysted. Først fortæller Vilstrup om romanen og efterfølgende lægger han op til debat om bogens emner.

Roer, polakker, melasse, det stødløsesprog og meget andet nyt og gammelt, naturligt og eventyrligt kommer på læberne samme dag klokken 15, når forfattergruppen stORDstrømmen og Nysted Menighedsråd alle litteratur- og kulturinteresserede til en eftermiddag med poesi og prosa af forfattere fra Lolland, Falster og Sydsjælland.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lørdag klokken 19.30 drejer det sig i Nysted Orgelmuseum så om far og søn eller kunst og jazz, om man vil. Kasper Tranberg, trompetist og søn af Nysted-kunstmaleren Stig Weye, giver nemlig koncert med sin trio, der også består af Hans Ulrik på saxofon og Nils Davidsen på cello.

Samme aften er der så fernisering på en udstilling af Stig Weye. Weyes farverige billedunivers, mystiske realisme, eventyrlige figurer, symboler kan man se i orgelmuseet til 17. september.

- Kom og vær med i den første milonga i Nysteds nye kulturcafé, Villa Marina.

Sådan lyder opfordringen til søndag, hvor man fra klokken 14 til 15 kan få gratis intro til argentinsk tango, og under hele tango-arrangementet kan man købe kaffe og kage i Annas Café.

Skattejagt er også kultur. Det er kultur for børn, måske i alle aldre. Det foregår med skattekort og det hele omkring Nysted Kirke søndag 12. juni klokken 14. Man mødes ved kirkedøren, og så bliver det spændende hvad der kommer til at ske. Om man kan læse kort. Om man kan finde poster. Om man kan regne den ud. Om skatten findes og kan findes.

Nina Felbo, kirkeværge i Nysted, siger at det bliver svært, men hun tror på det nok skal lykkes, i hvert fald bliver det sjovt.

Mens der er skattejagt omkring kirken, lukker Nysted Sognehus søndag 12. juni klokken 14 dørene op for cabaret.

Det er tusindkunstneren Henrik H. Lund, nu med tilknytning til Nysted, der står for underholdning med mening og galskab i, og Museet Aarestrups Hus der servicerer.

Henrik H. Lund kan skrive, tegne, spille, synge og optræde. Mest er han nok kendt for at få folk til at grine med sine underfundige og gakkede tekster til utallige revyer og tv-satire.

Dette er blot et udpluk af det store program for weekenden, der også byder på livemusik på Gl. Torv og molen, på åbne gallerier, åben vandtårn, hoppeborg, gratis sauna, fotoudstilling, krolf, fodtennis, gamle film, biograffilm, koncert med strygerkvartet og meget meget mere.

Se hele programmet på mwww.nysted.dk


Annonce
112

56 taget i fartkontroller

Annonce
Annonce
112

56 taget i fartkontroller

Lokal nyt

Ingen tog i hele efterårsferien

Guldborgsund

Holder igen med de helt store koncertnavne

112

Uden fast bopæl - og nu også uden bil

Erhverv

Booking.com: Vi forstår fuldt ud frustrationen

Guldborgsund

Fugleinfluenza i fjerkræbesætning på Lolland

Lokal nyt

Boksestjerne var tæt på at smide handskerne: En hård tid er vendt

Sport

Vandt sikkert over bundhold

Lolland

Bundbitter fisker: - Grødhoveder ødelægger vores fangst

Lokal nyt

Efter syv år: Forstanderpar stopper

Sport

NFH-træner slår fast:- Jeg vil ikke se en slasket indstilling

Erhverv

Energiselskabet Norlys køber Telias danske forretning

Ejendomsvurderinger

Skattevæsenet gjorde det med åbne øjne

Guldborgsund

Uniformer fylder gadebilledet: Forsvarets frivillige hyldes lokalt

Indland

Tilbagekaldes efter fund af salmonella

Erhverv

Stort nedbrud: Den fungerer ikke

Annonce
Guldborgsund

Nu melder kendt forfatter sig ind i præstegårds-debatten

Vejret

Sikke et syn: I vesten stiger solen op

Kultur

Ramt af sygdom: Springsteen udskyder koncerter

Hvad nu, Claus?

Før AGF-braget: Meyer har mistet sin lykkehue fra FCK-kamp

Lokal nyt

Betalinger til lokale manglede: Nu bliver de hevet i retten

Ugeavisen Lolland

Fiskere: Tidevandet fra Stigsnæs har dræbt havbunden

Ugeavisen Guldborgsund

Populært børneloppemarked er tilbage

112

Politiet på jagt efter ulovlige knallerter

Guldborgsund

Færre penge til de unge

Lokal nyt

17-årigs ledsager havde lommerne fulde af hash

Lolland

En dårlig idé: Det lignede ham slet ikke

Lokal nyt

Far var anfører sidst AGF spillede i Nykøbing

Erhverv

Fynsk virksomhed med Nykøbing-afdeling opkøbt

112

Bilist ramte Stefans særlige æbletræ

Erhverv

Booking.com lover udbetaling af tilgodehavender fredag

Lolland

Ekstremt fund: 'Hannibal the Cannibal'-natsværmer spottet

Lokal nyt

Slut med busrute mellem Lolland og Fyn

Indland

Åbner for at flere faggrupper kan få del i lønløft

112

Beboere hørte kæmpebrag: Bil kørt i gadekæret

112

Begyndte at ryge mens den kørte: VW Golf udbrændt

Annonce
Annonce
Guldborgsund

Stor strømafbrydelse ved storcenter: Over 800 uden strøm

Ugeavisen Guldborgsund

Cornelius’ stuer vækkes til live

112

158 taget i fartkontroller

Indland

Fødselslæger: Ingen udsigt til flere aborter trods højere ugegrænse

Ugeavisen Lolland

Høstmarked og Naturens Dag

112

Udenlandsk mand blottede sig for børn

Guldborgsund

Fugleinfluenza fortsat på lollandsk strand: - Frygteligt man ikke rydder døde dyr

112

Hund opsnusede ulovlige piller

Guldborgsund

Derfor var redningshelikopter i luften over Stubbekøbing

Guldborgsund

Vil lukke tre plejehjem

Guldborgsund

Ældreråd slår fast: Det er en katastrofal beslutning

Guldborgsund

Vildt syn på Falster: - Det gik fuldkommen bonanza

Lolland

Truede med at slå politibetjent ihjel

Indland

Nyt studie: Rækkefølgen af coronasmitte og vaccination har stor betydning