Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
I år kommer der tre overraskelser til Nysted Lyrik- og Visefestivals åbne scene.
I år kommer der tre overraskelser til Nysted Lyrik- og Visefestivals åbne scene. Under teltdugen i digteren Emil Aarestrups gårdhave kan man lørdag 15. juni klokken 14 til 17 hygge sig med kaffe og kage, mens man lytter til lokale toner.
Åben scene byder i år på Ragna Ea og gruppen Hjertebarn. Sangerinden Ragna Ea er opvokset på Lolland, og med sig tager hun guitaristen Per Nielsen. Gruppen Hjertebarn med Christian Deichmann, som vender tilbage til Nysted, hvor han er opvokset, er også på Åben scene.
Men allerførst indleder den tyske musiker Mathias Offner. Han vil komme og åbne dagen med sit særprægede originale australske instrument, den lange didgeridoo. Mathias bygger selv sine didgeridooer og vil trompetere/fløjte/didge publikum ind i eftermiddagen. Mathias Offner gæsteoptræder ved festivalen, idet han er i Nysted i forbindelse med BæltKunst, som finder sted samtidig.
KOMMENTARER