Annonce
Lokal nyt

Høegh: Gasnettet er ligeså grønt som elnettet

Henrik Høegh går i rette med tænketanken Krakas vurdering af gasledningen til Lolland-Falster. Arkivfoto: Ingrid Riis
Henrik Høegh og Biogas Danmark går i rette med Krakas opfattelse af gasledningen til Lolland-Falster.

LOLLAND-FALSTER: Henrik Høegh, der er formand for Biogas Danmark, giver ikke meget for den rapport, som Kraka har lavet om gasledningen til Lolland-Falster.

Som Folketidende fortalte torsdag, har Kraka lavet en opdateret beregning af økonomien. Og når man bruger de aktuelle gas- og elektricitetspriser og også indregner den CO2-afgift, som regeringen vil indføre, så er Krakas konklusion, at det vil være meget billigere for sukkerfabrikkerne at køre på elektricitet end på gas.

Faktisk vil det koste sukkerfabrikkerne 237 millioner kroner mere om året at køre på gas end på elektricitet. Men Henrik Høegh er altså stærkt kritisk overfor, hvad man skal bruge den beregning til.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg er meget forundret over, at når man sidder med de lange uddannelser i København og laver fine regnestykker, at man ikke løfter blikket lidt. Sukkerfarikkernes produktion er bydende nødvendig for Lolland-Falster, for vi har hårdt brug for de 300 arbejdspladser på fabrikkerne og de 900 afledte job. Men det er for mig helt ufatteligt, at man alene kobler gasledningen til sukkerfabrikkerne. Perspektivet er jo også, at Lolland-Falster skal være en del af den grønne omstilling, siger han.

Sugerør ud i landet

Henrik Høegh påpeger, at gasledningen er afgørende for etableringen af to nye biogasanlæg på Lolland-Falster og det eksisterende ved Nysted.

Jeg forstår ikke, at man ikke blandt de lærde i København har forståelse for, at det nye gasnet i Danmark er nødt til at have sugerøret ude i Danmark.

Henrik Høegh

- Jeg forstår ikke, at man ikke blandt de lærde i København har forståelse for, at det nye gasnet i Danmark er nødt til at have sugerøret ude i Danmark. Det er forsyningsgrundlaget, siger han og forklarer, at man på Lolland-Falster vil kunne producere biogas, der kan distribueres til andre dele af landet.

Og så mener han, at det er en fejl, at man ikke tidligere har inkluderet Lolland-Falster i det landsdækkende gasnet, som han beskriver som et H med rør fra Aalborg ned gennem Jylland til Tyskland, et tværgående rør fra Esbjerg over Fyn til Amager og et rør fra Allerød til Køge/Ringsted - men ikke videre sydpå til Lolland-Falster.

- Man taler meget om prisen, men der var ingen, der talte om det, da man udlagde den eksisterende del af gasnettet, for dengang var man enige om, at det dækkes af transmissionsafgiften. H'et blev bare aldrig færdigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ligeså grønt som el

Han afviser også, at gasrøret i et klimaperspektiv er en sort investering.

- Energien i de danske gasrør i dag er også ligeså grøn som energien i elnettet. Pr. energienhed er CO2-udslippet ikke større i vores gasnet end i elnettet, for der bruges stadig kul og olie for at producere elektricitet. Men vi er på en rejse: Vores elnet bliver grønt, og det gør det danske gasnet også, og der er vi nøjagtig ligeså langt, siger han og tilføjer, at gasnettet vil spille en vigtig rolle i den grønne omstilling.

- At man gør H'et færdig i gasnettet, gør at landbruget på Lolland-Falster har en mulighed for at leve op til de krav om CO2-reduktioner, der forventes overalt i landet, siger han og tilføjer, at gasnettet også baner vejen for investeringer.

- Beslutningen om at bygge gasrøret til Lolland-Falster har skabt en masse opmærksomhed. For et par uger siden blev vi kontaktet af en fjerde interessent, som vil kigge på at etablere biogas på Vestlolland, og der en power-to-x-interessent, som har kig på Nakskov. Der sker altså utroligt meget med den grønne omstilling, og skal vi videre ad den vej - og det skal vi - er gasrøret et livsvilkår.

  • 10_MAR_områdefornyelsen-22
    Henrik Høegh går i rette med tænketanken Krakas vurdering af gasledningen til Lolland-Falster. Arkivfoto: Ingrid Riis
Annonce
112

Røvere på spil i Nakskov: Skubbet omkuld og frastjålet taske

Annonce
Annonce
112

Røvere på spil i Nakskov: Skubbet omkuld og frastjålet taske

Guldborgsund

TV-lægen: De er en gave til Nysted

Erhverv

Overtager fra Netto: Vi har hele tiden været interesserede

Nykøbing

Vær opmærksom: Nyt trafikanlæg foran Biltema

Politik

Minister-chok: Faldt om i sit hjem en uge efter udnævnelse

112

Gramsede på ungarbejder: 31-årig sigtet

112

Påkørt af lastbil: Tilskadekommen fastklemt i bil

Lolland

Ny ghettoliste: Udsat område på Lolland med på liste

Nykøbing Falster revyen

Revystjerner udgiver "julebasker": Lyt til den her

Vejret

- Der er fedtet og glat på samtlige veje

112

Tog ulovlig kniv med på station

Lokal nyt

Voldsom stigning: Så meget vil det koste at sende et brev

Guldborgsund

To busruter på glatis

Lolland-Falster

Smadrede rekorden: - Det gik over al forventning

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Annonce
Vejret

December-sne over Sydhavsøerne: Her skal du være ekstra opmærksom

Guldborgsund

- Det her er det mest unikke projekt, jeg nogensinde har hørt om

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Lokal nyt

Lokale forfattere vinder pris i Kasakhstan

Sport

NFH flygter fra sneen: Bliver mødt af lækre omgivelser

Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Erhverv

Bekræfter butik i Stubbekøbing: Har været på vores radar længe

Lokal nyt

Nu er der dom i Peter Madsen-sag

Lolland

Nu er Lollands største lynladestation åbnet

Politik

Tidligere fagforeningsboss er lokal spidskandidat

Trafik

Kæmpe-forsinkelser: Lammet af "omfattende signalfejl"

Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Guldborgsund

Karoline gik juleamok: Brugte 175.000 perler!

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Guldborgsund

Rema 1000 afslører åbningsdag og købmandspar

Annonce
Annonce
Erhverv

Vestas fyrer - men vil ansætte flere i Nakskov

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Julehjælp

Slog rekorden: Her er Mettes indsamlings-fif

Vejret

Kraftigt snevejr skyld i flere færdselsuheld

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag