Annonce
Lolland

- DU KAN IKKE TJENE PENGE PÅ KULTUR

Andreas Just Karberg kunne glæde sig over en flot debut for festivalen "Whitsun", som fandt sted for første gang i år, men der er stadig behov for kommunal støtte, hvis sådanne kulturtiltag skal overleve, forklarede han. Foto: Jan Knudsen
Lollandsk kulturkonference viste et stort potentiale i det lokale kulturliv, ikke mindst som hjørnesten i turismen.

LOLLAND: De lollandske kulturtilbud er mange og vidt forskellige. Nogle er ganske små, mens andre allerede markerer sig både nationalt og internationalt.

På lørdagens kulturkonference i Ravnsborghallen var der deltagere fra små museer, der var kunsthåndværkere og forfattere.

Men der var også repræsentanter fra både Lys over Lolland, Art Barns Lolland og Dodekalitten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hver især er de med til på deres egen måde at definere landsdelen og trække vigtige gæster til udefra.

- Der bliver lagt turismeomsætning for tre milliarder kroner om året på Lolland-Falster. Turismen skaber 10 procent af alle jobs hernede, og fjernede man de offentlige arbejdspladser, ville tallet være meget højere, forklarede udviklingschef Lindy Kjøller fra Visit Lolland-Falster.

Ikke alle var enige om, at turismen er et vigtigt parameter for kulturen, men det var gennem formiddagens debat tydeligt, at et aktivt kulturliv kan løfte landsdelen - blandt andet fordi det skaber økonomi og jobs på Sydhavsøerne.

Kan ikke tjene penge på kultur

- Jeg synes, vi kan være stolte over, hvor meget kultur vi har lokalt, sagde formanden for fritids-, kultur- og folkesundhedsudvalget, Martin Boesen (S), da han bød velkommen.

- I de senere år er der kommet ekstra fokus på kulturen, blandt andet i kraft af den kommende Femernforbindelse og yderligere satsninger på turismeområdet. Nye spillere er begyndt at kigge vores vej og få øje på de potentialer, der allerede eksisterer, men der er også opstået fokus på, hvordan vi kan få kulturen til at blomstre endnu mere, blandt andet via tværgående samarbejder.


Kulturen skaber livsglæde, turisme og en masse andre ting. I skal se det som en markedsføringsomkostning samt en omkostning til at få aktiveret medborgerne og lokalsamfundet.

Andreas Just Karberg, Initiativtager til festivalen Whitsun

Et af de nye tilbud, som er kommet til Lolland, er festivalen "Whitsun", som er en blanding mellem "Smukfest" og "Heartland", og som fandt sted for første gang i pinsen på Christianssæde.

Initiativtager Andreas Just Karberg havde dog en klar besked fra kulturlivet til de politikere, som deltog på konferencen.

- Kultur kan ikke klare sig uden tilskud. Du kan ikke tjene penge på kultur. Min kone er museumsdirektør, og de har masser af besøgende, men du kan ikke tjene penge på kultur. Kultur skal støttes, og det betyder intet, om det er stort eller småt, elitært eller ikke elitært.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Se tilskud som markedsføring

En festival som "Whitsun" har også behov for den kommunale opbakning, i hvert fald indtil den måske bliver på størrelse med "Smukfest", hvor økonomien så kan hænge sammen.

Andreas Just Karberg opfordrede dog det politiske udvalg til at anskue den økonomiske håndsrækning mere visionært.

- Det omkringliggende samfund har glæde af det. Kulturen skaber livsglæde, turisme og en masse andre ting. I skal se det som en markedsføringsomkostning samt en omkostning til at få aktiveret medborgerne og lokalsamfundet.

Der var mødt mange kulturaktører op til lørdagens konference, hvor formiddagen blandt andet handlede om potentialer og mulige samarbejder i kulturverdenen. Foto: Jan Knudsen

En af de ting, som flere også var enige om mangler lokalt, er en koordineret indsats for at skabe opmærksomhed om de utrolig mange tilbud, der findes på Lolland-Falster.

Her blev der peget på, at Visit Lolland-Falster burde kunne hjælpe - og udviklingschefen opfordrede til gengæld kulturaktørerne til at huske at få meldt deres tiltag ind i eventkalenderen, så det fremgår af organisationens hjemmeside.

Men hver enkelt kan også gøre noget, påpegede Christoffer Hauglund Faurschou fra Art Barns Lolland.

- Når turisterne kommer til Lolland-Falster, er det måske på grund af nogle af de større arrangementer, men vi skal sikre, at de kommer forbi nogle af de mindre steder. Et sted som Richard Winthers Hus vil være en kæmpe oplevelse, uanset om man kommer fra den anden side af verden, forklarede han.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Udfordring når der er lukket

Der er dog behov for, at både de større og de mindre kultursteder er klar til at modtage gæster.

- Hvis du kommer uden for sæsonen, er der ofte lukket mange steder, og vi skal også sikre, at der er steder at spise. Det er virkelig en udfordring, sagde Andreas Just Karberg og blev bakket op af moderator Christian Schou, som kaldte det et væsentligt indspark i debatten.

Endelig blev der også peget på nogle mentale udfordringer på Sydhavsøerne, hvor formand Michael Schelde fra Dodekalitten frygtede, at man lokalt ikke er klar til at udnytte det fulde potentiale af de store kulturattraktioner.

- Der er rigtig mange venlige mennesker i Kragenæs, som tager sig rigtig godt af turisterne, men det er svært at få udnyttet potentialet i Dodekalitten i form af eksempelvis et besøgscenter. Det vil vi gerne have hjælp til gennem det politiske udvalg, så vi kan tjene penge på det, der ligger uden om kulturen.

Formiddagen havde potentiale til en længere debat, men tiden løb stærkt, og der skulle være tid til underholdning fra Nakskov Revyen, inden eftermiddagen bød på samtaler om kulturelle samråd i kommunerne.

  • NAK  Kulturkonference 16
    Andreas Just Karberg kunne glæde sig over en flot debut for festivalen "Whitsun", som fandt sted for første gang i år, men der er stadig behov for kommunal støtte, hvis sådanne kulturtiltag skal overleve, forklarede han. Foto: Jan Knudsen
  • NAK  Kulturkonference 4
    Der var mødt mange kulturaktører op til lørdagens konference, hvor formiddagen blandt andet handlede om potentialer og mulige samarbejder i kulturverdenen. Foto: Jan Knudsen
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Annonce
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Lolland-Falster

Smadrede rekorden: - Det gik over al forventning

Erhverv

Bekræfter butik i Stubbekøbing: Har været på vores radar længe

Lolland

Nu er Lollands største lynladestation åbnet

Lokal nyt

Voldsom stigning: Så meget vil det koste at sende et brev

Guldborgsund

Karoline gik juleamok: Brugte 175.000 perler!

Guldborgsund

Rema 1000 afslører åbningsdag og købmandspar

Guldborgsund

- Det her er det mest unikke projekt, jeg nogensinde har hørt om

Lokal nyt

Lokale forfattere vinder pris i Kasakhstan

Erhverv

Vestas fyrer - men vil ansætte flere i Nakskov

Lokal nyt

Nu er der dom i Peter Madsen-sag

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Politik

Tidligere fagforeningsboss er lokal spidskandidat

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Annonce
Julehjælp

Slog rekorden: Her er Mettes indsamlings-fif

Trafik

Kæmpe-forsinkelser: Lammet af "omfattende signalfejl"

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Vejret

Kraftigt snevejr skyld i flere færdselsuheld

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Lokal nyt

Direktør løfter sløret for zoo-fremtid

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Guldborgsund

Kanyler, bilbatteri og byggeaffald lå gemt ved lokal strand

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Erhverv

Business Lolland-Falster stifter investeringsselskab

Lolland

Nu har folket talt: Et af Danmarks bedste bagerier ligger på Lolland

Annonce
Annonce
112

Kvinde stoppet med amfetamin og joints i bilen

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

Vejret

- Vi forventer, at det tager til

Nykøbing

Lækkersulten tyv: 40 minutter senere bankede de på hans dør

Indland

Dyrenes Beskyttelse: Derfor skal du droppe foderbrættet

Indland

Medie: Tusindkronesedlen kan blive fortid i Danmark

Nakskov

Kan det ikke sælges, ender det med den dyreste løsning

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag

Samfund

Efter trist rekordår: - Der er et enormt behov

Guldborgsund

Fire turistaftaler er i hus og han er i dialog med flere

Guldborgsund

- Det er et stort boost: Million til Madens Folkemøde