Annonce
Ugeavisen Guldborgsund

Rabat på 35.000 kroner i hele april

Bruno og Christian Larsen præsenterer her Peugeot E-2008 GT 136. De to har arbejdet sammen i syv år, men nu stopper Christian i bilhuset i Sakskøbing. FOTO: Manfred Sørensen
Peugeot E-2008 GT 136 fås for 299.900 inklusiv en ladestander fra Clever.

BILCENTRUM: Førpris 334.990 kroner. Nuværende pris 299.990 kroner - altså en besparelse på hele 35.000 kroner. Sådan lyder tilbuddet hos Peugeot-forhandler Clausen & Larsen i Sakskøbing.

Der er tale om den populære SUV Peugeot 2008, men her i en fuld elektrisk udgave, nemlig Peugeot E-2008 GT 136. Og udover rabatten på de 35.000 er prisen også inklusiv en ladestander fra Clever.

Peugeot E-2008 GT 136 er udstyret med et 50 kWh stort batteri og bilen har en ydelse på 136 hestekræfter. På en fuld opladning, der tager fem timer, kan bilen nå op på 340 kilometer. Kan man derimod nøjes med en 80 procents opladning kan dette gøres på en halv time.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bilen, der blot koster 370 kroner i grøn afgift, har i bedste Peugeot-stil et stilskabende design, et innovativt Peugeot i-Cockpit® 3D og en bred vifte af avancerede teknologier.  Og ikke mindst er køreoplevelsen præget af kvalitet og komfort.

Bilen har nemlig en lang udstyrsliste, når det gælder både indvendigt og udvendigt udstyr samt især sikkerhed. Her kan blandt andet fremhæves LED kørelys, el-sidespejle med varme, der er automatisk sammenklappelige.

Der er elektrisk åbning inklusiv solafskærmning, forhøjet instrumentpanel, central touchskærm, kompakt multifunktionslæderrat, blindvinkelassistent, skiltegenkendelse, der via kamera i forruden registrerer fartskilte, fuld stop, indkørsel forbudt og overhalingsforbud.

Og så er der også Driver Assistance Pack+ inklusiv adaptiv fartpilot samt stop & go, og aktiv vejbaneassistent, ligesom der er parkeringssensor for og bag plus 180 graders bakkamera.  Også lyden er bare i top ned et Peugeot lydsystem  med seks højttalere.

En anden lækker detalje indvendigt er ambientebeslysning, der betyder LED belysning, lysintensitet og valg mellem otte farver, der kan konfigureres via infotainmentsystemet.

- Man kan også vælge GT Sky-udgaven, så får man for 10.000 kroner mere, et panoramasoltag med elektrisk åbning inklusiv solafskærmning. Men hele tilbuddet gælder kun resten af april, gør bilrådgiver Christian Larsen opmærksom på.

Christian stopper

Christian Larsen stopper nu efter syv år i bilhuset på Industrivej. Heraf var han de første fem år bosat i Sakskøbing, men har nu i to år boet sammen med sin familie i Nordsjælland.

- Det er mange kilometer og timer at bruge på vejene daglig til og fra arbejde, og på sigt er det jo heller ikke foreneligt med familielivet, fortæller Christian Larsen, der også er af den opfattelse, at det er bedst at være en del af lokalsamfundet, når man arbejder i et bilhus.

- Men det har været nogle supergode år her i Sakskøbing og det har været en særdeles svær beslutning at skulle træffe, lyder det fra Christian Larsen, der fortsætter i bilbranchen tæt på hjemmet.

Og indehaver Bruno Larsen er helt på bølgelængde med sin søn.

- Jeg forstår godt Christian. Familien kommer naturligvis først og sammenholdt med de mange timer i transport er det en god beslutning. Det har været en været en fornøjelse at arbejde sammen med Christian, understreger Bruno Larsen.



  • Bruno og Christian Larsen præsenterer her Peugeot E-2008 GT 136. De to har arbejdet sammen i syv år, men nu stopper Christian i bilhuset i Sakskøbing. FOTO: Manfred Sørensen
Annonce
112

Røvere på spil i Nakskov: Skubbet omkuld og frastjålet taske

Annonce
Annonce
112

Røvere på spil i Nakskov: Skubbet omkuld og frastjålet taske

Guldborgsund

TV-lægen: De er en gave til Nysted

Erhverv

Overtager fra Netto: Vi har hele tiden været interesserede

Nykøbing

Vær opmærksom: Nyt trafikanlæg foran Biltema

Politik

Minister-chok: Faldt om i sit hjem en uge efter udnævnelse

112

Gramsede på ungarbejder: 31-årig sigtet

112

Påkørt af lastbil: Tilskadekommen fastklemt i bil

Lolland

Ny ghettoliste: Udsat område på Lolland med på liste

Nykøbing Falster revyen

Revystjerner udgiver "julebasker": Lyt til den her

Vejret

- Der er fedtet og glat på samtlige veje

112

Tog ulovlig kniv med på station

Lokal nyt

Voldsom stigning: Så meget vil det koste at sende et brev

Guldborgsund

To busruter på glatis

Lolland-Falster

Smadrede rekorden: - Det gik over al forventning

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Annonce
Vejret

December-sne over Sydhavsøerne: Her skal du være ekstra opmærksom

Guldborgsund

- Det her er det mest unikke projekt, jeg nogensinde har hørt om

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Lokal nyt

Lokale forfattere vinder pris i Kasakhstan

Sport

NFH flygter fra sneen: Bliver mødt af lækre omgivelser

Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Erhverv

Bekræfter butik i Stubbekøbing: Har været på vores radar længe

Lokal nyt

Nu er der dom i Peter Madsen-sag

Lolland

Nu er Lollands største lynladestation åbnet

Politik

Tidligere fagforeningsboss er lokal spidskandidat

Trafik

Kæmpe-forsinkelser: Lammet af "omfattende signalfejl"

Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Guldborgsund

Karoline gik juleamok: Brugte 175.000 perler!

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Guldborgsund

Rema 1000 afslører åbningsdag og købmandspar

Annonce
Annonce
Erhverv

Vestas fyrer - men vil ansætte flere i Nakskov

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Julehjælp

Slog rekorden: Her er Mettes indsamlings-fif

Vejret

Kraftigt snevejr skyld i flere færdselsuheld

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag