Annonce
Sport

NFC-spillere før sæsonens største kamp: - Vi glæder os helt vildt

Anfører Kasper Jensen (tv) døjer med knæproblemer, men han skulle være klar til at spille aftenens pokalbrag mod AGF. Arkivfoto: Ingrid RIis
Spillertruppen tror på, at det endnu engang er muligt at slå et Superliga-hold ud af pokalturneringen.

NYKØBING: FC København og OB ved, hvor svært det er at spille pokalfodbold i Nykøbing, og nu er det AGF's tur til at rive sig på de skarpe bjørneklør, når aarhusianerne i aften løber ind i en forhåbentlig flot besat Lollands Bank Park.

Det er i hvert fald ambitionen blandt spillerne og især hos anfører Kasper Jensen, der sammen med Victor Christiansson er den eneste tilbage i den nuværende NFC-trup, der har triumferne mod både FC København og OB under bæltet.

- Det er det, vi går på banen for i hvert fald. Vi har en god statistik på mod Superligahold, og den synes jeg da, vi skal udbygge. Vi har vist, at når vi rammer vores topniveau, så er det de færreste hold, vi ikke har en chance imod, lyder de optimistiske toner fra Kasper Jensen, der ser meget frem til aftenens kamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Når de store lysmaster bliver tændt på fuld skrue i Lollands Bank Park, så bliver det som regel nogle magiske aftener, og det satser vi også på mod AGF, siger anføreren, der har haft problemer med knæet den seneste uges tid efter et uheld til træning i forrige tirsdag, men selv om det gør ondt, så holder det ham ikke ude af aftenens kamp.

- Jeg er klar. Det gør ikke så ondt, at jeg ikke kan spille, fastslår han, og sender en klar opfordring til det lokale fodboldpublikum.

- Kom ned og støt os, så har vi muligheden for at slå et Superligahold igen. Vi glæder os helt vildt.

Keeper Tobias Brogaard kan sagtens få en hovedrolle i aften, og han er klar til at påtage sig rollen, der skal forhindre AGF i at komme på måltavlen.

- Vores ønske var jo at få en af de store klubber i dansk fodbold, og det må man jo sige, at vi har fået. Det er jo sådan nogle oplevelser, man render og træner for hver eneste dag, så jeg glæder mig helt vildt til at møde AGF, siger keeperen, der godt kan mærke, at det er en special kamp.

- Forhåbentlig kommer der en masse mennesker på lægterne, og så håber jeg, at vi kan byde dem op til dans, så vi får en rigtig seværdig fodboldkamp, siger Tobias Brogaard, der i den forløbne uges træninger tydeligt har kunne mærke, at alle rigtig gerne vil spille aftenens kamp.

- Der er godt humør og alle glæder sig til kampen. Selvfølgelig er der konkurrence om pladserne, og det er heldigvis også sådan, det skal være.

Tobias Brogaard og Oliver Angus mødte, som AB-spillere, AGF i sidste sæsons pokalturnering, hvor det blev til et nederlag på 0-3 på Gladsaxe Stadion, og Tobias Brogaard tror i lighed med sidste sæson, at aarhusianerne kommer i stærkeste opstilling.

- Det kører ikke så godt for dem i Superligaen lige nu, så de har ikke råd til at ryge ud til os i pokalturneringen. Jeg har en klar forventning om, at de kommer med alt, hvad de har, og så er det op til os, at stå imod det. Selvfølgelig vil der komme perioder, hvor vi er under pres, men jeg tror på, at vi kan skabe de muligheder, der skal til, lyder det fra Tobias Brogaard inden kampen i aften.

  • NFC-Roskilde-10
    Anfører Kasper Jensen (tv) døjer med knæproblemer, men han skulle være klar til at spille aftenens pokalbrag mod AGF. Arkivfoto: Ingrid RIis
Annonce
Guldborgsund

Ungt trekløver tager over: Kendt landevejskro genåbner restauranten

Annonce
Annonce
Guldborgsund

Ungt trekløver tager over: Kendt landevejskro genåbner restauranten

Politik

Ny minister går af igen: - Min krop og vilje deler åbenbart ikke livsdrøm

Vejret

Torsdag morgen: Sådan ser det ud på vejene

Lolland

Lokal virksomhed får gigantisk EU-tilskud

Sport

Japanske spirrevipper kan gøre VM-danskere rundtossede

Lolland

Med ét slag bliver de værdiløse: Det er svindel og bedrag!

Vejret

Store lokale forskelle

112

72 taget i fartkontroller

112

- De har noget sindssygt vigtigt og avanceret udstyr

112

Villa-branden på Lolland skal nu undersøges

Indland

Smitten med luftvejssygdomme spreder sig drastisk

Udland

Vil kryptere beskeder på Facebook og Instagram

Specialskolen Lolland

- Det begynder at nærme sig uforskammethed

Indland

Lavbundsjorde forsvinder hurtigere end ventet og sender CO2 til vejrs

Annonce
112

Flammerne slugte det hele: - Vi er meget chokerede

112

15-årig pige angrebet med slag og spark

Udland

Stor stjerneskudssværm pryder himlen i december

Vejret

Massevis af sjap: Veje kan "være vanskelige" at køre på

112

Voldsom gårdbrand på Lolland: I over 11 timer arbejdede brandfolkene

Ugeavisen Guldborgsund

Børn pyntede op i Bispegade

112

Ulykke på motorvejen: Bil væltet om på taget

112

63 taget i fartkontroller

Vejret

Nyt snevejr og isglatte veje venter morgentrafikken onsdag

Guldborgsund

Omstridt forslag skrottet: Freder campingplads

Guldborgsund

Storstrømsbro-byggeri når ny milepæl

Lolland

Byens juletræ lyser igen: Så meget kostede hærværket

Lolland

Borgmester til klimatopmøde: Succesfuld grøn omstilling skal komme nede fra

Femern

Tester sirene

Erhverv

Lokal frø-gigant vil slå sig sammen med fransk milliard-virksomhed

Vejret

Snefygning skabte problemer flere steder på LF

Maribo

Lokal OL-deltager giver håb til skoletrætte elever

Vejret

Overraskende prognose: Nu kan det være på vej væk

112

Brand i hus på Lolland: - Der er brand- og røgskader i hele huset

Annonce
Annonce
112

Uheld på trafikeret landevej: Ny melding

Ugeavisen Guldborgsund

Salt kan give meget ømme poter

Femern

Femern-entreprenør indfrier krav: Så mange uddannes

Lokal nyt

Knud Romer bliver ambassadør for Dansk Folkehjælp

Guldborgsund

Lokal ildsjæl hædret med fornem pris: Anne-Lise gør en forskel

Guldborgsund

Politi til stede ved juleoptog: Flere hundrede børn deltog

Lolland

Fravalgte København for at blive præst på Lolland

112

Den lå i handskerummet - og det kostede dyrt

Lolland

Nedbrændt café på tvangsauktion: Skal du være ny ejer?

112

Fireårig pige er død efter påkørsel - chauffør er anholdt

112

Butikstyv i aktion: Politiet stoppede ham tre gange på én dag

Lolland

It-bøvl løst: Nu er der ny dato for lægevalg

Indland

Piger er gået mere tilbage end drenge i matematik og dansk