Annonce
Ugeavisen Lolland

Spejderfamilie har succes med kæmpemarked

Familien Petersen og bestyrelsen har taget den store tørn for at skabe et marked, der er blevet meget populært. Foto: Daniel Brøns
Når De Blå Spejdere inviterer til kæmpe marked ved hytten på adressen Engtoften 14, så er det især familien Petersen og bestyrelsen, som har æren for, at det er lykkedes at skabe en event, der trækker folk til fra nær og fjern.

NAKSKOV: Selv om det kun er tredje gang, at spejderne i Nakskov afholder efterårsmarked, så er der allerede nu tilmeldt flere stande end året forinden. Mindst 20 stande kommer i år ud på Engtoften 14, hvor der er tradition for at folk venter i kø, fortæller Marck Petersen, der står i spidsen for arrangementet.

- Selv om vi lukker hele området af, så er der altid nogen, der forsøger at smutte ind. Det skyldes, at de vil have fat i noget særligt i de mange boder med brugte ting, som folk stiller op, siger Marck Petersen, der har haft nogle travle måneder sammen med familien og de andre i bestyrelsen for at kunne realisere markedet.

- Der skal søges tilladelser til alt muligt fra tilladelse til tombola til afspilning af musik samt salg af øl og fødevarer. Det tager virkelig lang tid den slags, siger arrangøren, der også har haft travlt med at sælge stande, der fås for 75 kroner pr. styk.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Man skal virkelig sidde mange timer ved facebook for at få det hele på plads, men stille og roligt begynder det hele at falde på plads, siger han.

Hjemmelavet mad

En af årsagerne til den store succes er især, at det er en billig oplevelse, som spejderne giver gæsterne. For bare fem kroner kan børnene lave æbler, popcorn og skumfiduser over bål, og så koster øl og vand højest 15 kroner. To pølser koster 25, så ruineret bliver man ikke.

- Vi har også flæskesteg, frikadeller og den slags, som vi har forberedt på forhånd, så der er virkelig travlt i køkkenet, fortæller Marcks kæreste Louise Andersen, der kan huske, at der sidste år var en kø på ti meter foran madboden.

- Men ingen gik sultne hjem, forsikrer hun.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mange boder

Bodernes tilbud varierer lidt fra år til år, men typisk vil der også være professionelle handlende med, der sælger alt muligt.

- I år ser det ud til, at vi får kunst på programmet, men andre år har der været tøj, ansigtsmaling og alt muligt andet, siger Marck, der dog venter endnu flere tilmeldinger her de sidste dage inden markedet.

Markedet foregår den 2. september fra 10-15, og man kan stadig nå at tilmelde en stand, da fristen udløber den 27.

Marc Petersen understreger, at selv om hans familie og bestyrelsen har taget sig af alt det grove med planlægningen, så er hele spejdergruppen bag.

- Der er mange frivillige spejdere i køkkenet, ved bålet og de andre steder, så det er en stor event, som alle gør en stor indsats for, siger han.

Marck har telefonnummer 22745997.

  • Familien Petersen og bestyrelsen har taget den store tørn for at skabe et marked, der er blevet meget populært. Foto: Daniel Brøns
Annonce
Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Annonce
Annonce
Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Lokal nyt

Direktør løfter sløret for zoo-fremtid

Guldborgsund

Kanyler, bilbatteri og byggeaffald lå gemt ved lokal strand

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Lolland

Nu har folket talt: Et af Danmarks bedste bagerier ligger på Lolland

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Erhverv

Business Lolland-Falster stifter investeringsselskab

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Annonce
112

Kvinde stoppet med amfetamin og joints i bilen

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Indland

Dyrenes Beskyttelse: Derfor skal du droppe foderbrættet

Vejret

- Vi forventer, at det tager til

Nykøbing

Lækkersulten tyv: 40 minutter senere bankede de på hans dør

Nakskov

Kan det ikke sælges, ender det med den dyreste løsning

Indland

Medie: Tusindkronesedlen kan blive fortid i Danmark

Samfund

Efter trist rekordår: - Der er et enormt behov

Guldborgsund

Fire turistaftaler er i hus og han er i dialog med flere

Lolland

Enlig mor til fem: Håber inderligt at jeg får hjælp igen i år

Guldborgsund

Biografkæde vil lokke flere i biografen med ny ordning

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

112

Standset ved færgen: Ulovlige piller og forfalsket pas

Guldborgsund

Lones ulykkelige gåtur: Ben i gips, knæskal flækket og hælen knust

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag

Vejret

Brr... Frost hele dagen: Så koldt vil det føles

Lolland

Hundeejer blev vred på politiet: "Schweinhunde!"

Annonce
Annonce
112

Ung mand fra Lolland sigtet: Kørte 70 gange med toget uden billet

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Guldborgsund

- Det er min: Tyv afsløret mens han talte med politiet

Guldborgsund

- Det er et stort boost: Million til Madens Folkemøde

Guldborgsund

Fødende kvinder kan blive flyttet fra Nykøbing

112

345 taget i fartkontroller

Lokal nyt

Giv din støtte: Lokal bager kan vinde stor pris

112

Tog våben med på værtshus

Samfund

Stort millionbeløb på vej: Har betydning for Lolland-Falster

Udland

Våbenhvilen i Gaza er forlænget med to dage

Guldborgsund

Tager drastisk beslutning efter strid med gigant: - Vred, harm og bitter

Guldborgsund

Flydespærrer lagt ud: Olie løber ud i åløb

Lokal nyt

Nyt stort projekt skal udvikle by og land på tværs af Femern Bælt