Annonce
Juletræstændinger

REGN OG EM-HÅNDBOLD HOLDT IKKE FOLK VÆK FRA JULETRÆET

Efter nedtælling fra 10 blev der med ét sat gang i årets julebelysning i Sakskøbings centrum. Foto: Jan Knudsen
Også i Nysted og Sakskøbing var der fredag aften masser af borgere samlet på byernes torvepladser. Her blev der sunget julesange, lyttet til juletaler, lyst med fakler og ikke mindst tændt for ganske sparsommelige LED-pærer.

ØSTLOLLAND: Fakler, rådhus-sang, torvetræer, julemænd, taler og masser af store såvel som små borgere stimlet sammen på henholdsvis Gl. Torv i Nysted og Rådhustorvet i Sakskøbing.

Sådan kan man indledningsvist kort beskrive de begivenheder, som fandt sted i det østlollandske landskab fredag aften. På trods af regn, hagl og en vis kvindehåndboldkamp om at komme i en EM-finale lykkedes det både i Nysted og Sakskøbing at få en kæmpe lokal opbakning til juletræstændingerne.

Gang i julemarked og julelys

I Nysted blev der fredag eftermiddag også sat gang i et genopstået julemarked med eventyrlige over- og undertoner med masser af åbne byporte ind til en masse finurligheder, boder og julerier. Og da først julemarkedet var sat i gang, blev der også tid til uddeling af 100 fakler. Også et mindre antal lanterner med LED-lys til børn og barnlige sjæle blev sendt afsted fra Nysted Biograf-Teater med retning mod først juletræstænding ved det gamle rådhus og videre ned til GL. Torv og endnu mere fælles julesang.

I Sakskøbing var det traditionen tro Sakskøbing Tambourkorps & Brass Band, der lagde grundtonen i fredagens julestemning. Den fik et yderligere nøk opad, da den nu afgåede handelsstandsformand Jan Herluf Petersen i sin velkomsttale kunne fortælle, at det med de seneste beregninger nu viser sig at være en ganske lille sum penge, der skal til at lyse Sakskøbing op med masser af juleudsmykning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nu under 3,60 kroner i timen

Efter, at Ældre Sagens medlemmer har hjulpet med at tælle lyskæder og pærer, så viser beregningerne, at det med de nuværende elpriser koster lige under 3,60 kroner i timen for vores julebelysning.

Jan H. Petersen

- Efter, at Ældre Sagens medlemmer har hjulpet med at tælle lyskæder og pærer, så viser beregningerne, at det med de nuværende elpriser koster lige under 3,60 kroner i timen for vores julebelysning, nåede Jan H. Petersen at forklare, inden provst Johannes Kristensen gik på den lille torvescene for at holde sin juletale.

Her kom Johannes Kristensen ind på egne barndomsminder om juleaften, hvor især det at kunne "putte" sig ind til sin farmor på kirkebænken havde sat sig som et dejligt minde om juleaften. Provsten nåede også at runde et ønske om en ny kampspisning - måske i norske klejner - ovenpå den triumf, som Johannes Kristensen hjemtog som vinder af DM i frugtkampspisning ved Sydhavsøernes Frugtfestival.

Det blev dog ikke - officielt i hvert fald - til nogen kampspisning for provsten ved fredags julefestligheder. Her tog julestemningen i øvrigt endnu et nøk opad, da der blev talt ned fra 10 til tænding af alle julelysene i Sakskøbing.

  • SAK juletræstænding sakskøbing 15
    Efter nedtælling fra 10 blev der med ét sat gang i årets julebelysning i Sakskøbings centrum. Foto: Jan Knudsen
Annonce
Vejret

Sådan ser det ud på vejene: Store lokale forskelle

Annonce
Annonce
Vejret

Sådan ser det ud på vejene: Store lokale forskelle

Indland

Smitten med luftvejssygdomme spreder sig drastisk

112

Villa-branden på Lolland skal nu undersøges

112

Flammerne slugte det hele: - Vi er meget chokerede

Udland

Stor stjerneskudssværm pryder himlen i december

112

Voldsom gårdbrand på Lolland: I over 11 timer arbejdede brandfolkene

112

Ulykke på motorvejen: Bil væltet om på taget

Specialskolen Lolland

- Det begynder at nærme sig uforskammethed

Guldborgsund

15-årig pige angrebet med slag og spark

112

63 taget i fartkontroller

Vejret

Massevis af sjap: Veje kan "være vanskelige" at køre på

Femern

Tester sirene

Vejret

Nyt snevejr og isglatte veje venter morgentrafikken onsdag

Maribo

Lokal OL-deltager giver håb til skoletrætte elever

Annonce
Guldborgsund

Omstridt forslag skrottet: Freder campingplads

Guldborgsund

Storstrømsbro-byggeri når ny milepæl

Lokal nyt

Knud Romer bliver ambassadør for Dansk Folkehjælp

Lolland

Byens juletræ lyser igen: Så meget kostede hærværket

Vejret

Snefygning skabte problemer flere steder på LF

Ugeavisen Guldborgsund

Salt kan give meget ømme poter

112

Brand i hus på Lolland: - Der er brand- og røgskader i hele huset

112

Uheld på trafikeret landevej: Ny melding

Lolland

Borgmester til klimatopmøde: Succesfuld grøn omstilling skal komme nede fra

Guldborgsund

Lokal ildsjæl hædret med fornem pris: Anne-Lise gør en forskel

Erhverv

Lokal frø-gigant vil slå sig sammen med fransk milliard-virksomhed

Vejret

Overraskende prognose: Nu kan det være på vej væk

Femern

Femern-entreprenør indfrier krav: Så mange uddannes

112

Fireårig pige er død efter påkørsel - chauffør er anholdt

Lolland

Fravalgte København for at blive præst på Lolland

Guldborgsund

Politi til stede ved juleoptog: Flere hundrede børn deltog

Indland

Piger er gået mere tilbage end drenge i matematik og dansk

112

Den lå i handskerummet - og det kostede dyrt

Lolland

Nedbrændt café på tvangsauktion: Skal du være ny ejer?

Annonce
Annonce
112

Butikstyv i aktion: Politiet stoppede ham tre gange på én dag

Ugeavisen Guldborgsund

Det Hvide Kor synger på sygehuset

Lolland

It-bøvl løst: Nu er der ny dato for lægevalg

112

Politiet anholder mand efter fund af død person i Faxe Ladeplads

Lolland

Pungdyr i vinterkulden: Her hopper den stadig rundt på Lolland

112

Blitzede løs: Særligt ét sted kørte de alt for stærkt

112

Lørdags-konflikt eskalerede: Fik to sigtelser på fem minutter

Guldborgsund

Skraldeklit skaber debat: Efterlyser handling

Lokal nyt

Skulle hjælpe de små: Delte meninger om lokalt netværk

Indland

Klimaforandringer kan femdoble regning efter stormflod

Lolland

Tvivler på druk og skørlevned i Kramnitze

Lolland

- Jeg tror ikke, at det bliver en populær løsning

Indland

Danske elever er blevet væsentligt dårligere til at læse og regne