Annonce
Skybrud

Toms chokerende oplevelse: Jeg sov ikke i to nætter

Selv om der ikke er meget vandkaos på et billede fra Tom Blichers have ud til Orebyvej på en ganske tør tirsdag, så har de seneste dages kamp med vandmængder fra oven og efterfølgende kontakt til forsikringsselskab taget pusten fra Tom Blicher. I hvert fald i forhold til at være husejer - det er han færdig med, og nu skal huset bare sælges. Her viser husejeren, hvordan der er opstået et smalt lodret hulrum mellem bindingsværk og mur oven på skybruddet. Foto: Kim Møller Pedersen
Weekendens voldsomme vandmængder fra oven var også en overvældende oplevelse for Tom Blicher. Som mange andre Sakskøbing-borgere oplevede han dog ikke at have kloakvand i kælderen. Derimod fik hans hus på Orebyvej adskillige følgeskader.

SAKSKØBING: Håndvasken stod og boblede. Og Tom Blicher vidste godt, der var noget meget usædvanligt i gang uden for huset. Heldigvis nøjedes håndvasken med at "gurgle", og toilettet samt afløb kunne også holde kloak- og regnvandet væk. Men natten til lørdag endte alligevel som en chokerende oplevelse i bunden af Orebyvej.

Her bor Tom Blicher, der hurtigt præsenterer sig selv som invalidepensionist uden overskud til at kæmpe med forsikringsselskaber. Men han kan heldigvis finde kræfter til at være aktiv på facebook, og han hjælper gerne andre skybrudsramte efter bedste evne. Han har boet det meste af sit liv i Nordsjælland, men flyttede til det lille gule stråtækte hus i Sakskøbing i 2018. Siden har han aldrig oplevet udfordringer med vand fra oven. Det har han nu. Endda netop som hans hus har fået et "til salg"-skilt sat op.

Sov ikke i to nætter

- Jeg kan nærmest ikke beskrive lyden, da det hele pludselig væltede ned. Der kom bare sådan et ordenligt smæk uden på huset. Da jeg trak gardinerne fra, kunne jeg ikke engang se over til den anden side af vejen. Jeg kunne slet ikke overskue noget i dagene efter. Jeg sov ikke de næste to nætter. Men nu har jeg det sådan, at jeg vil ud af det her hus. Jeg orker næsten ikke kampen med forsikringsselskab og den slags, men jeg håber alligevel, at der kan være hjælp at hente, fortæller Tom Blicher.

Annonce

Til salg-skilt op mandag

Det er tirsdag, og han har nu haft overskud til at konstatere skadernes omfang på huset oven på weekendens flerdobbelte skybrud.

- Der er flere sætningsskader eller revner under og over vinduerne. Regnen har også gnavet et hul mellem husets bindingsværk og vægge. Det er sgu´ næsten ikke til at overskue, fortsætter Tom Blicher på en lille rundtur om huset.

Det blev sat til salg for en uges tid siden. Skæbnen ville, at der kom et "til salg"-skilt op foran huset mandag i denne uge. Tom Blicher smiler selv ved den absurde situation. Men hans beslutning om at sælge sit hus, står han ved. Endda endnu mere end før weekendens skybrud.

Annonce

Gider ikke mere hus

Jeg gider simpelt hen ikke det her med at være husejer mere.

Tom Blicher, skybrudsramt borger

- Det er nemmere at være lejer. Jeg gider simpelthen ikke det her med at være husejer mere. Det bekymrer mig egentlig heller ikke så meget, om jeg skal sætte lidt penge til ved at sælge. Jeg vil bare have ro.

Tom Blicher har noget at have sit ønske i. Måske nok også lidt mere end de fleste andre husejere, som i disse dage kæmper med at få styr på forsikringsdækning og vandskader. Invalidepensionisten skal således snart ind til en kræftoperation på sygehuset.

Annonce

Svært at finde overskuddet

- Det er svært at finde overskud til at snakke med forsikringsselskab. Jeg ved, de i første omgang har afvist at dække mine sætningsskader på huset. Men nu får vi at se. Måske er der hjælp at hente på vores "4990 Sakskøbing - Vi hjælper hinanden", håber Tom Blicher.

Netop sidstnævnte facebookside bugner i disse dage med registreringer af vandskader og meget andet, som er tiltænkt at være en hjælp til alle skybrudsberørte husejere i Sakskøbing.

Hjælpen handler blandt andet om dokumentationer omkring skader og at finde frem til en korrekt dækning hos sit forsikringsselskab. Også når det gælder følgeskader på hus og hjem oven på en weekend med rigtig mange vandskader i Sakskøbing.


Annonce
Lolland

Kæmpe ferieby-projekt rykker tættere på

Annonce
Annonce
Rødby

Menneskesmugling af 13-årig pige: Ser på det med stor alvor

Sport

Har lagt en million i drømmen: Lokal boksers store sats

112

64-årig mand lidt for kæk med sin nummerplade

Lolland

Kæmpe ferieby-projekt rykker tættere på

Lolland

Vanvids-udsalg lukker Aldi: - Vi er kede af det

Indland

- Det får betydning for dansk grænsekontrol

Falster

Nåede du at spotte kæmpe-brøleren?

Lolland

Nu skal milliard liter-store bassiner fyldes op

Sport

Massakre i Boxen: NFH bagud 0-11

112

Motorvejs-ræs: Betinget frakendelse og flere klip

Lokal nyt

Milliondyrt gyldent håndtryk til fyret direktør: - Brug for ny profil

112

Ups: Narko-pose faldt ud af pas

Lokal nyt

13-årig pige forsøgt smuglet ind i Danmark

Lokal nyt

Helt færdig i Regionen: "Fratræder efter gensidig aftale"

Lokal nyt

Politi-fejl: Fejl i 70.000 fartbøder gennem flere år

Lokal nyt

Knap 50 millioner kroner er på vej til landmænd

Annonce
Lolland

Ophidsede øboere irettesat af borgmester

Sport

Efter mål-massakre: - Hjælp mig gud

Lokal nyt

Lokal landsholdsspiller skifter til amerikansk fodbold

Guldborgsund

Tvunget til lukning på grund af besparelser: - Vi skal lige synke den

Guldborgsund

Bekymret dyrepasser: Ingen tager ansvar

Ugeavisen Lolland

Renseanlægget er lige så godt som kommunens

Ugeavisen Guldborgsund

Har dit barn spist giftige bær?

Lokal nyt

Voldsom brand i sommerhus: - Vi tør ikke gå ind i det

Guldborgsund

Har store planer: Vil have tocifret millionbeløb

112

40-årig mand fra Lolland dømt: Voldtog mindreårig steddatter

112

Voldsomt overlæsset ung mand stoppet ved grænsen

112

20-årig narkobilist uden kørekort taget igen-igen

Guldborgsund

Guldborgsund Zoo lukker

112

Flere politibiler til stede ved station: Unge skabte utryghed

112

Undgå brand: Her er eksperternes bedste råd

Guldborgsund

98.000 går rundt uden at vide det: Her fandt de fem nye

112

Lang brand-indsats: Måtte fjerne mange tons raps

Nakskov

Strakspåbud efter dødsulykke: - Det skal løses

112

Skubbede rundt med trillebør - nu er de fængslet

112

Rapserier på stribe: Butikstyv på rov i byen

Annonce
Annonce
Guldborgsund

- Det blev ikke så slemt som frygtet

Ugeavisen Guldborgsund

"Mulle" besøger Højskolen Marielyst

112

68 taget i fartkontroller

leder

Hvad foregår der, Heino?

Ugeavisen Lolland

Kulturdagen får en kagekonkurrence

Guldborgsund

DF forsvarer overraskende beslutning

Guldborgsund

Budget 2024 er klar: Her er de 10 største besparelser

Lokal nyt

Har gjort det før: Nu får han forbud

Lolland

Vil forbyde flade snuder: Lokal dyrlæge vil gå anden vej

112

Efter dødsulykke: Sukkerfabrik får flere påbud

Guldborgsund

- Vi vil hellere bevare en skole end zoo

Guldborgsund

Dølle-formand glæder sig: - Vi bruger i hvert fald en uges tid på det

112

Tre anholdt: Vakse vidner ledte politiet på sporet af serietyve

Guldborgsund

Boligsalget boomer: Her er forklaringen